اصول طراحی سایت های حرفه ای
شنبه 07/اردیبهشت/1398 1557 طراحی سایت وب سایت

اصول طراحی سایت های حرفه ای

قبل از اینکه وب سایت خود را طراحی کنید بهتر است با اصول ساخت وب سایت آشنا شوید. همچنین شما می توانید در این رابطه از طراح وب سایت خود نیز کمک بگیرید

انتخاب نام دامنه حرفه ای

اولین قدم برای راه اندازی وب سایت ثبت دامنه می باشد و در صورتی که نام دامنه به درستی انتخاب گردد تاثیر بسیار مثبتی در روند موفقیت وب سایت خواهد داشت. در حقیقت انتخاب نام دامنه مناسب و حرفه ای رسیدن به موفقیت را برای وب سایت ساده تر می سازد و پایه و اساس وب سایت را محکم می سازد. برای انتخاب نام دامنه مناسب و حرفه ای حتما می بایست با متخصص سئو و بهینه سازی وب سایت مشورت نمایید تا بهترین نام دامنه به شما پیشنهاد گردد. همچنین می توانید از مقاله دیگری که در دات بلاگ در مورد انتخاب نام دامنه Domain وجود دارد، استفاده نمایید.

هاست حرفه ای

هاست وب سایت تاثیر بسیاری در موفقیت وب سایت خواهد داشت و در صورتی که میزبانی با کیفیت مطلوبی تهیه نشود ممکن است تاثیر بسیار منفی در کسب و کار شرکت داشته باشد. هاست وب سایت می بایست سرعت مطلوبی داشته باشد و به درستی موارد پیکربندی و ایمن سازی در آن رعایت شده باشد. همچنین دقت نمایید از سرور معتبری هاستینگ خود را تهیه نمایید تا وب سایت شما دچار مشکل همسایه بد که باعث لطمه به سئو وب سایت می گردد نشود. در بین پکیج های شرکت های هاستینگ بهترین هاستینگ سرور اختصاصی می باشد می باشد که قیمت آن بسیار بالا است. پس از آن سرور مجازی گزینه مناسبی می باشد که قیمت آن به نسبت سرور اختصاصی مناسب تر است. در صورتی که بودجه شما به سرور اختصاصی و مجازی نمی رسد می توانید از سرور های اشتراکی استفاده نمایید اما حتما در مورد کیفیت آن دقت نمایید و در تهیه سرور از افراد با سابقه در زمینه وب و همچنین متخصص سئو مشورت لازم را بگیرید. البته تمام این پیشنهادات بستگی به بودجه بندی شما در انتخاب هاست دارد.

طراحی قالب حرفه ای

امروزه سبک های جدید طراحی قالب مرسوم شده است که ثابت شده کاربر پسند تر از سایت های قبلی می باشند و رعایت آنها باعث تاثیر و حس بهتر در کاربران وب سایت می گردد. در بخش زیر به شما برخی از سبک های جدید را معرفی می نمایم.
طراحی دو بعدی
یکی از سبک های جدید امروزی طراحی دو بعدی می باشد که در این نوع طراحی دیگر از سایه ها و گوشه های گرد شده خبری نیست و قالب در ساده ترین شکل خود ارائه می گردد. به این نوع طراحی ها همچنین طراحی محتوا اول نیز گفته می شود زیرا مهترین دغدغه طراح سایت ارائه مطالب در بهترین روش ممکن است و بخش ها معمولا با تفاوت رنگی از یکدیگر جدا می گردند و از پالت رنگ های خاصی با نام رنگ های دو بعدی استفاده می گردد. ثابت شده طراحی دو بعدی تاثیر بهتری نسبت به طراحی های قدیمی بر روی کاربران دارد و کاربر وب سایت درک بهتری از وب سایت خواهد داشت.

طراحی تک صفحه
کی دیگر از سبک های جدید طراحی قالب وب سایت طراحی به صورت تک صفحه می باشد که در این روش صفحات اولیه وب سایت مانند درباره ما، تماس با ما، محصولات و... در همان صفحه اصلی نمایش داده می شوند و کاربر پس از کلیک بر روی منو های اصلی وب سایت به جای آن که به صفحه دیگری وارد شود در صفحه اصلی به بخش مورد نظر اسکرول می گردد. این نوع طراحی ارزش صفحه اصلی وب سایت را بالا می برد زیرا کاربران مدت زمان بیشتری در صفحه اصلی وب سایت باقی می مانند و همین مسئله تاثیر بسیار مثبتی بر روی سئو وب سایت خواهد داشت.

انیمیشن سازی قالب
قبلا از فلش برای ایجاد حرکت در وب سایت استفاده می شد حال آن که امروزه با استفاده از HTML،CSS و کتابخانه های جاوا اسکریپت نظیر JQUERY و MOOTOOLS این کار انجام می گردد. انیمیشن سازی وب سایت جذابیت بیشتری در وب سایت ایجاد می نماید و وجود حرکت ها و گرافیک ها باعث ترغیب بیشتر کاربر به رویت ادامه مطالب می گردد. البته این مورد موضوع جدید نیست اما سبک این انیمیشن سازی می باشد که امروزه با قبل کاملا متفاوت شده است. بهتر است در این مورد زیاده روی نکنید.

طراحی ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو
سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا به نوعی وب سایت گفته می شود که خود را برای نمایش در سایز های مختلف صفحه سازگار می نماید و برای دیدن متون و مطالب وب سایت کاربر نیازی نیست در صفحه بزرگنمایی انجام دهد و یا از اسکرول چپ و راست استفاده نماید. با توجه به افزایش استفاده کنندگان از موبایل برای دیدن وب سایت ها وجود نسخه موبایلی و ریسپانسیو سایت ها به امری ضروری تبدیل شده است. همچنین نسخه موبایلی یکی از فاکتور های رنگ دهی موتور های جست و جو نظیر گوگل می باشد بنابراین یک سایت حرفه ای حتما می بایست نسخه موبایلی داشته باشد. طراحی سایت ریسپانسیو در حقیقت یکی از مهم ترین فاکتور ها در طراحی سایت حرفه ای می باشد.

مقاله: طراحی قالب واکنش گرا (RESPONSIVE)

طراحی سئو

طراحی سایت سئو

امروزه با توجه به افزایش تعداد کاربرانی که از اینترنت برای خرید کالا و خدمات خود استفاده می نمایند رعایت اصول سئو در سایت ها که باعث افزایش رتبه وب سایت در موتور های جست و جو می باشد بسیار ضروری می باشد. برای طراحی سایت سئو می بایست کد نویسی صفحات وب سایت بهینه سازی شده برای موتور های جست و جو باشد. برای آن که سایتی سئو باشد حتما می بایست اصول زیر در آن ها رعایت شده باشد:

  • کد نویسی صفحات وب سایت به صورت دایو بیس DIV باشد و در صفحه بندی وب سایت از جدول Table استفاده نشده باشد.
  • آدرس دهی صفحات وب سایت می بایست بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو باشد و نام صفحه می بایست معمولا عنوان صفحه باشد.
  • عناوین وب سایت می بایست به درستی انتخاب شده باشد تا وب سایت بهترین رنک را در موتور های جست و جو داشته باشد. انتخاب عناوین صفحات حتما می بایست زیر نظر متخصص سئو انجام گردد.

بک لینک سازی برای وب سایت

در صورتی که بهترین وب سایت نیز طراحی گردد در صورتی که وب سایت بک لینکی نداشته باشد ممکن است رتبه خوبی در موتور های جستجو نگیرد. برای آن که وب سایت رتبه خوبی در موتور های جستجو داشته باشد می بایست پس از راه اندازی وب سایت بک لینک سازی برای آن انجام گردد. بک لینک سازی به قرار دادن لینک وب سایت در سایت های دیگر گفته می شود که این کار حتما می بایست زیر نظر متخصص سئو و بهینه سازی وب سایت انجام گردد. زیرا بک لینک سازی غلط ممکن است لطمه های جبران ناپذیر در آینده به وب سایت وارد آورد به صورتی که به رتبه وب سایت در موتور های جست و جو زیان وارد آورد.

هدف از طراحی سایت حرفه ای

هر سایت با توجه به هدف و برنامه ای که سازندگان آن دارند طراحی و ساخته می شود، ولی منظور از طراحی سایت حرفه ای داشتن یک سایت تمام عیار، بروز و با کیفیت، منطبق بر اصول سئو سایت، دارای مدیریتی آسان و کاربردی و قابل رقابت در بازار های جهانی می باشد. طراحی وب سایت ما هر اندازه حرفه ای تر باشد، کار ما در پشت سر گذاشتن رقیبان راحت تر خواهد بود.

مقاله: هدف از طراحی سایت

طراحی سایت

ویژگی های طراحی سایت حرفه ای

بعد از تعیین هدف ساخت سایت، ویژگی های آن در طراحی سایت برنامه ریزی و پیاده سازی می شوند. بسیاری از این سایت ها دارای ویژگی های اختصاصی و منحصر بفرد می باشند، ولی برخی از ویژگی های آن معمولا در اکثر سایت ها و بنا به درخواست مشتری، به کار گرفته می شوند. در ادامه به معرفی و بررسی برخی از این ویژگی ها می پردازیم:

ظاهر و گرافیک در طراحی سایت حرفه ای

شاید اولین چیزی که بازدید کننده را به خود جذب می کند ظاهر و گرافیک سایت باشد. داشتن یک ظاهر شیک، با کیفیت، جذاب و منطبق بر اصول طراحی سایت حرفه ای باعث جذب بازدیدکنندگان به سایت شده و آمار بازدید سایت را افزایش می دهد. در زیر به بررسی نکاتی در رابطه با ظاهر سایت در طراحی سایت حرفه ای می پردازیم:

طراحی سایت حرفه ای

تصاویر بکار برده شده در در طراحی سایت حرفه ای باید طبق استاندارد بوده و اصول و ضوابط سئو سایت و بهینه سازی سایت باید در آن رعایت شده باشد.

طراحی سایت

در امر طراحی وب سایت قالب های آماده ی متنوع و زیادی در بازار موجود می باشد ولی برای طراحی سایت حرفه ای باید از قالب های کاملا اختصاصی استفاده شود. استفاده از قالب های اختصاصی در طراحی سایت حرفه ای دو مزیت دارد:

  1. در این روش خیال شما راحت است که به غیر از شما کس دیگری در فضای اینترنت از این قالب ها استفاده نکرده و یک قالب کاملا اختصاصی در اختیار دارید.
  2. چون کد نویسی و طراحی این نوع قالب ها از صفر می باشد، لذا ادیت آن نیز کم هزینه تر و آسان تر می باشد و همچنین قالب ها از قدرت مانور دهی بالاتری نسبت به قالب های آماده برخوردار هستند.

سئو سایت

یکی از نکات بسیار مهمی که در طراحی سایت حرفه ای باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم طراحی سایت بر اساس اصول سئو می باشد. ساخت سایت از ابتدا باید طبق اصول و ضوابط الگوریتم های موتور های جست و جو بوده و بر این اساس طراحی و پیاده سازی شود.

شاید برایتان مفید باشد: مقاله های سئو SEO

سازگاری با تمامی مرورگر ها در طراحی سایت حرفه ای
از خصوصیات بارزی که در طراحی سایت حرفه ای حتما باید به آن توجه شود سازگار بودن آن با تمامی مرورگر های موجود می باشد. در این حالت شما هیچ کاربرو بازدید کننده ای را از دست نخواهید داد.

امنیت بالا در طراحی سایت حرفه ای
استفاده از سرور های ایمن و بروز می تواند بسیاری از مشکلات امنیتی و ایمنی را حل کرده و مانع از هک شدن سایت و بروز مسائل امنیتی خواهد شد.

سخن پایانی

حتما موقع طراحی سایت خود با توجه به کارتان ویژگی های گفته شده را رعایت کنید تا در آینده به مشکلی برنخورید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)