شما نرم افزار سفارشی را ترجیح می دهید یا نرم افزار آماده؟
پنجشنبه 22/اسفند/1398 631 برنامه نویسی

شما نرم افزار سفارشی را ترجیح می دهید یا نرم افزار آماده؟

نرم افزار آماده و سفارشی چیست؟

نرم افزار سیستمی کامپیوتری است که هدف آن به انجام رساندن اهداف از پیش تعیین شده است.

این اهداف از پیش تعیین شده می تواند به طور عمومی و یا اختصاصی باشد. معمولا نرم افزار ها با دو عنوان طراحی می شوند. سفارشی که مخصوص یک کسب و کار است و عمومی، که نرم افزار به عنوان یک محصول ارائه می شود.

نرم افزاری که به صورت سفارشی طراحی می شوند طبیعتا از قیمت بالاتری نسبت به یک محصول نرم افزاری برخوردار است و مدت زمان طراحی آن نیز بسیار بالاتر است.

خواسته افراد امروزی و صاحبان کسب و کار ها دسترسی به یک نرم افزار جامع با بالاترین امکانات و در عین حال هزینه ای مقرون به صرفه است.

اگر به عنوان صاحب یک کسب و کار به دنبال یک محصول متناسب با کارتان هستید باید جستجوی زیادی انجام دهید و دمو های نرم افزار را قبل از خرید مشاهده کنید و این دور از ذهن نیست که نرم افزار مخصوص خود را پیدا نکنید و یک نرم افزار که تشابه زیادی به کارتان دارد را خریداری کنید و کارکرد خودتان از آن را داشته باشید.

چرا نرم افزار مناسب را پیدا نمی کنیم​؟

اگر نرم افزار مورد نظر خود را پیدا نمی کنید دو دلیل می تواند داشته باشد، دلیل اول: اگر کسب و کار شما خاص باشد و استانداردی نداشته باشد احتمال این که همچین نرم افزاری برای کارتان و جود داشته باشد بسیار کم است به عنوان مثال اگر کار شما در مورد ساخت دیواره های زیر دریایی باشد، خب واضح است که به ندرت همچین سایتی برای این کسب و کار ایجاد می شود. دلیل دوم: امکان دارد در حوزه ساخت نرم افزار کسی همچین ایده ایی به ذهنش نرسیده باشد. حالا یا ایده خیلی پرته یا ایده خیلی به روز و خوبه که اگر اینجوریه بهتره با یک برنامه نویس مورد اعتماد صحبت کنید تا شما اولین کسی باشید که آن کسب و کار را به صورت نرم افزاری طراحی کرده است.

نرم افزار سفارشی

هدف از ارائه نرم افزارهای آماده​

هدف از ارائه نرم افزارهای آماده، ارائه خدمات به حجم بالایی از کاربران است و نیازمندی بر اساس مطالعه و تحقیق بر روی نمونه های انتخابی انجام می گیرد. به عنوان مثال جهت ارائه یک نرم افزار فروشگاهی تعدادی فروشگاه از صنوف مختلف به صورت تصادفی انتخاب می شوند و سیستم اعمال شده در فروش و انبارداری مطالعه و بررسی می شود. و بر اساس نتایج بدست آمده سیستم مدیریت فروشگاهی طراحی و ارائه می شود. و در ادامه با مشاهده نیاز های جدید نسخه های مختلفی ارائه می شود. و نرم افزار در دسترس عموم قرار می گیرد و کاربران با تهیه نرم افزار از امکانات آن بهره مند می شوند. طبیعتا بزرگترین مزیت این نوع نرم افزار ها قیمت پایین آن ها می باشد. و هدف اصلی در این نوع نرم افزار ها نیز همین مساله می باشد تا تمامی کاربران حد متوسط به پایین را در سر تا سر کشور پوشش دهند. چراکه یک فروشگاه کوچک محلی توان تهیه نرم افزار با قیمت بالا را ندارد.

هدف از ارائه نرم افزارهای سفارشی​

نرم افزار سفارشی جایگزین نرم افزار آماده است! یعنی هر ایرادی که نرم افزار آماده داشته باشد نرم افزار سفارشی رفع می نماید اما توجه داشته باشید که نرم افزار سفارشی فقط و فقط نقش جایگزین را ندارد! یعنی زمانی که نرم افزار مورد نیاز کاربر در بازار موجود نباشد و یا نیاز به نرم افزاری ترکیب شده از کارایی چند نرم افزار باشد و... راه حل نرم افزار سفارشی است. اما چون مورد مقایسه در این مطلب مقایسه نرم افزار آماده و اختصاصی است، تفاوت به این گونه مطرح شده است.

نرم افزار های تخت وب بر روی هاست بالا می آیند. چه هاستی برای کسب و کار ما مناسب است

مقایسه امکانات نرم افزارهای آماده و ​سفارشی​

نرم افزار آماده حاصل تحلیل نمونه های تصادفی و یا انتخابی است و نرم افزار سفارشی حاصل تحلیل نیازهای خود مشتری و یا کاربر نهایی است.
نرم افزار آماده در امکانات مشخصی را ارائه می دهد و نرم افزار سفارشی هر نوع امکاناتی که کاربر نهایی نیاز دارد را ارائه می کند.
نرم افزار آماده غیر قابل انعطاف است یعنی اعمال تغییرات در آن تقریبا غیر ممکن است و نرم افزار سفارشی در هر زمان قابل تغییر است و انعطاف پذیری بالایی دارد.
نرم افزار آماده هزینه ی تمام شده پایینی دارد و نرم افزار سفارشی هزینه تمام شده بالایی دارد.
نرم افزار آماده پشتیبانی کاملی ندارد! یعنی در صورت بروز مشکل در نرم افزار به دلیل اینکه تولید کننده ( معمولا) در شهر دیگری است امکان پشتیبانی کامل از نرم افزار غیر ممکن است و یا در صورت امکان هزینه بالایی جهت پشتیبانی دارد. اما در نرم افزار سفارشی قابلیت پشتیبانی کامل در هر زمان ممکن است چراکه معمولا تولید کننده با کاربر از لحاظ مسافت فاصله کوتاه تری دارد.

نرم افزار سفارشی

مقایسه جزئی تر نرم افزار سفارشی و آماده

امکان ارتقای نرم افزار آماده تقریبا غیر ممکن است! ویا در صورت امکان هزینه بالایی دارد چراکه تبدیل به نرم افزار سفارشی می شود! اما نرم افزار سفارشی در هر زمان و بنا به خواسته های کاربر نهایی قابل تغییر و ارتقاء است چراکه نرم افزار مختص او ساخته شده است.
عمر مفید نرم افزار های آماده کمتر از نرم افزار های اختصاصی است چراکه با گذشت زمان و تغییر سخت افزار و ارائه سیستم عامل های جدید سازگاری نرم افزار آماده از بین رفته و نیازمند ارائه نسخه جدید از طرف شرکت تولید کننده است که در اکثر موارد به دلیل اعمال تغییرات بسیار سازگاری نرم افزار با اطلاعات قبلی و نسخه قبلی ممکن نمی باشد اما در نرم افزار سفارشی به دلیل اختصاصی بودن نوع طراحی در هر زمان امکان ایجاد تغییرات وسیع در نرم افزار جدید با قابلیت سازگاری سیستم های جدید و تبدیل اطلاعات قبلی ممکن است.

در نرم افزار آماده کاربر نیازمند یادگیری نرم افزار و در صورت نیاز ارتقاء معلومات خود جهت استفاده از نرم افزار است اما در نرم افزار سفارشی نرم افزار با توجه به سطح علمی کاربر و سطح معلومات کاربر تولید و در اختیار وی قرار می گیرد حتی در صورت لزوم آموزش حضوری و نحوه اجرا و کاربری نرم افزار آموزش داده می شود.
در نرم افزار آماده امنیت اطلاعات بسیار پایین است! با در فروش عمومی نرم افزار، افراد مخرب نیز به نرم افزار دسترسی پیدا می کنند و با ارائه راهکار های ضد امنیتی امنیت اطلاعات را به خطر می اندازند اما در نرم افزار سفارشی امنیت تضمین شده است! چراکه نرم افزار فقط و فقط در اختیار کاربر نهایی قرار دارد.

سخن پایانی

در نرم افزار آماده نوع برنامه ارائه شده با در نظر گرفته شدن سازگاری سخت افزاری اکثریت کاربران) طراحی و ارائه شده و این امر باعث می شود تا نرم افزار ارئه شده در سخت افزار پیشرفته تر نتواند از توان کامل سیستم بهره مند شود و یا سازگاری خود را در سرعت اجرای دستورات در سیستم های ضعیف تامین نماید اما در نرم افزار سفارشی نرم افزار با توجه به قطعات سخت افزاری کاربر نهایی طراحی و در اختیار وی قرار داده می شود و می تواند از حداکثر توان عملیاتی بهره مند شود.
در نرم افزار آماده فرمول حل دستورالعمل ها بر پایه اطلاعات تحلیل شده است یعنی روند حل مسائل به صورت عمومی در نظر گرفته شده است و این امر برای کاربرانی که روش خاص خود را دارند مشکل ساز است اما در نرم افزار سفارشی فرمول بندی اطلاعات و حل مسائل با مشاوره کامل کاربر نهایی انجام می گیرد و تضمین 100% در انجام عملیات را فراهم می سازد. در تولید نرم افزار آماده کاربر نهایی هیچ دخالتی ندارد اما در تولید نرم افزار سفارشی کاربر نهایی دخالت مستقیم دارد.

برای مشاوره رایگان و طراحی سایت خود می توانید با این شماره تماس بگیرید: 02188430578
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)