برای ثبت عکس های حرفه ای چند مگاپیکسل کافی است
يكشنبه 01/اسفند/1395 1947 طراحی گرافیک

برای ثبت عکس های حرفه ای چند مگاپیکسل کافی است

تعداد مگاپیکسل دوربین چقدر اهمیت دارد و آیا این موضوع روی کیفیت تصاویر تأثیر خواهد داشت؟ در این مطلب به اهمیت مگاپیکسل در ثبت تصاویر می پردازیم.

هنگامی که صحبت در مورد عکاسی به میان آید، رزولوشن دوربین همیشه یکی از مهم ترین مشخصات دستگاه های عکاسی و نیز یکی از مهم ترین عوامل برای فروش این نوع محصولات است. علاوه بر این، امروزه دوربین های نصب شده روی گوشی های هوشمند از نظر تعداد مگاپیکسل با دوربین های معمولی به راحتی رقابت می کنند.

سؤالی که در اینجا برای بسیاری از کاربران به وجود می آید، این است که برای ثبت یک عکس حرفه ای واقعا به چند مگاپیکسل نیاز است؟ البته پاسخی یکسان و صحیح برای این سؤال وجود ندارد و علاوه بر تعداد مگاپیکسل، فاکتورهای مهم و مختلف دیگری وجود دارد که در مجموع تمامی این عوامل بر کیفیت نهایی عکس تأثیر دارند.

ابعاد مهم است یا نه

اگر یک عکاس حرفه ای هستید و تصاویر ثبت شده توسط شما در مجلات یا بیلبوردهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد، سؤال در مورد داشتن تعداد بیشتر یا کمتر مگاپیکسل به شرایط شما ارتباط دارد. اما اگر یک عکاس معمولی هستید یا گاهی با گوشی هوشمند خود عکاسی می کنید، تعداد مگاپیکسل اهمیت چندانی نخواهد داشت.

اساسا بیشتر افرادی که با گوشی های هوشمند خود عکاسی می کنند، اهمیت زیادی به تعداد مگاپیکسل دوربین دستگاه خود نمی دهند. باید اشاره کنیم که چشم انسان قادر نیست میزان مگاپیکسل ثبت شده در تصاویر کوچک تر از ابعاد بیلبوردهای تبلیغاتی یا نمایشگرهای خیلی بزرگ را تشخیص دهد. در واقع چشم در صورتی تفاوت مگاپیکسل به کار گرفته شده برای ثبت تصاویر را تشخیص خواهد داد که عکس مورد نظر در ابعاد بزرگی به نمایش درآید.

سنسور مهم است

سایز سنسور روی یک دوربین نسبت به تعداد مگاپیکسل اهمیت بسیار بالاتری دارد. سنسور به کار گرفته شده در دوربین یک گوشی هوشمند کوچک و معمولا زیر ۵ میلی متر است. اما سنسور مورد استفاده در یک دوربین حرفه ای بسیار بزرگ تر از سنسور موجود در دوربین یک گوشی هوشمند است.

اگر سنسور کوچک به کار گرفته شده در دوربین یک گوشی هوشمند دارای رزولوشن ۲۰ مگاپیکسل باشد، در این شرایط ابعاد پیکسل ها در دوربین گوشی یادشده نسبت به ابعاد پیکسل های یک دوربین DSLR که رزولوشنی ۲۰ مگاپیکسلی دارد بسیار کوچک تر خواهد بود. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که هر چه سایز پیکسل ها کوچک تر باشد، امکان ایجاد نویز و به هم ریختن رنگ بندی تصاویر بیشتر خواهد بود. پیکسل های بزرگ تر نور بیشتری جذب می کنند و در نتیجه دقت تصاویر ثبت شده با پیکسل های بزرگ تر بالاتر است.

اهمیت گشودگی دیافراگم

گشودگی دیافراگم یکی از بخش های دوربین های حرفه ای است که میزان جذب نور توسط لنز را کنترل می کند. البته این مشخصه علاوه بر کنترل شدت نور جذبی، عمق تصاویر، یعنی میزان شارپ بودن بخش فوکوس شده و بخش پشتی تصویر را نیز کنترل می کند.

اما امکان تغییر گشودگی دیافراگم در اکثر گوشی های هوشمند وجود ندارد و بدین طریق نمی توان میزان جذب نور و عمق تصاویر را در دوربین گوشی ها کنترل کرد. علاوه بر این در گوشی های هوشمند امکان کنترل طول فوکوس وجود ندارد و تمامی این عوامل بر کیفیت تصویر ثبت شده تأثیر دارند.

نتیجه گیری

هیچ پاسخ کاملی برای اینکه بگوییم بهترین تعداد مگاپیکسل چقدر است، وجود ندارد. برای یافتن پاسخ صحیح تر، مهم این است که هدف خود را از عکاسی تعیین کنید و در این شرایط می توان گفت چه تعداد مگاپیکسل برای شما بهتر است.

در هر صورت هنگامی که بحث در مورد حجم تصاویر به میان آید، مطمئنا مگاپیکسل اهمیت پیدا می کند. مگاپیکسل بیشتر به معنای بیشتر شدن حجم فایل است. با استفاده از نرم افزارهای مختلف می توانید حجم تصاویر ثبت شده را بدون افت کیفیت کاهش دهید. این ویژگی برای بسیاری از عکاسان حرفه ای اهمیت بالایی دارد؛ چراکه این افراد همیشه سعی می کنند عکس های خود را با رزولوشن اصلی و با کم ترین حجم ممکن ذخیره کنند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)