تقویم دهه 50، 40 و 60 به همراه مناسبت ها
دوشنبه 23/خرداد/1401 1584 طراحی گرافیک

تقویم دهه 50، 40 و 60 به همراه مناسبت ها

گاهنامه، سالنما، سالنامه یا تقویم (به انگلیسی: Calendar) به محاسبه و نمایش یک دوره یا یک سال گفته می شود.
بعضی از معروف ترین و پرکاربردترین تقویم های دنیا عبارت اند از:

 • تقویم میلادی
 • تقویم هجری قمری
 • تقویم هجری خورشیدی
 • تقویم چینی
 • تقویم هندو
 • تقویم کره ای
 • تقویم بودایی
 • تقویم حیوانی
 • تقویم قبطی
 • تقویم بربری
 • تقویم عبری
 • تقویم ارمنی
 • تقویم کردی
 • تقویم کردی گرمسیری سلطانی

تقویم میلادی

تقویم میلادی، تقویمی با ریشهٔ مسیحی است که هم اینک در بیش تر کشورهای دنیا استفاده می شود و تقویمی بین المللی است. این تقویم برگرفته از تقویم ژولینی با مبدأ میلادی (میلاد عیسی) است و نخست از طرف آلویسیوس لیلیوس که پزشکی از اهالی ناپل بود پیشنهاد شد. تعدیل کبیسه گیری این تقویم در ۲۴ فوریهٔ ۱۵۸۲ از طرف پاپ گریگوری سیزدهم پذیرفته شد و از آن پس به تقویم گریگوری (گرِگوری) هم معروف شد.
تقویمی ژولینی که از تقویمی رومی گرفته شده بود در دورهٔ مسیحی با مبدأ میلادی (تقویمی میلادی قدیم) پذیرفته شد. این تقویمی ۳۶۵ روز بود که برای هر ۴ سال یک روز به روزهای سال اضافه می گردید. به دلیل دقیق نبودن کسر سال نسبت به سال اعتدالی هر ۱۲۸ سال یک روز عقب می افتاد. در سال ۱۵۸۲ میلادی جهت تصحیح آنگاه تقویم گرگوری (میلادی تازه) ایجاد شد.

تقویم میلادی دارای دو دورهٔ زمانی است. در دورهٔ ژولینی سال های مضرب عدد ۴ کبیسه اند. در دورهٔ گریگوری هر چهار سال یک دفعه (سال های مضرب ۴) کبیسه است، با این مستثنا که در سال های راس سده، تنها سال های مضرب عدد ۴۰۰ کبیسه اند. در تصحیح تقویمی میلادی، با حذف ده روز از تقویم ژولینی، روزِ بعد از پنج شنبه ۴ اکتبر ۱۵۸۲ ژولینی، جمعه ۱۵ اکتبر گریگوری است؛ و از نظر تاریخی، روزهای ماقبل ۵ اکتبر ۱۵۸۲ میلادی طبق تقویمی ژولینی در نظر گرفته می شود و عملاً ده روز از تاریخ میلادی حذف شده محسوب می گردد.

تقویمی هجری شمسی

تقویم هجری خورشیدی یا هجری شمسی بر پایهٔ تقویم جلالی با مبدأ هجری است. شروع سال خورشیدی برابراست با اولین روز بهار. تقویمی هجری خورشیدی، اکنون در کشورهای ایران و افغانستان تقویم رسمی است. این تقویم در ایران با تصویب مجلس شورای ملی در ۱۱ فروردین ماه ۱۳۰۴، تقویم رسمی ایران اعلام شد. اسم دوازده ماه تقویم خورشیدی در ایران، نام های امشاسپندان و دیگر الهه های کیش زردشتی است.

آغاز تقویمی هجری شمسی روز جمعه «۱ فروردین ماه سال ۱ هجری خورشیدی» (۲۹ شعبان ۱ سال قبل از هجرت) برابر با ۱۹ مارس ۶۲۲ میلادی قدیم (ژولینی) و ۲۲ مارس ۶۲۲ میلادی جدید (گرگوری) است. البته روز اول سال یک هجری شمسی (از ۱ فروردین ماه تا ۲۴ شهریور ماه) ۵ ماه و ۲۴ روز پیش از هجرت پیامبر (کمتر از یک سال) است.

هر سال دارای ۴ فصل با نام های بهار، تابستان، پاییز و زمستان است و هر فصل ۳ ماه دارد و هر ماه تقریبا ۴ هفته و هر هفته ۷ روز با نام های شنبه، یک شنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه یا آدینه دارد. هر سال با ۱ فروردین ماه و فصل بهار شروع می شود.

تقویمی هجری قمری

تقویم هجری قمری، تقویمی براساس چرخش ماه است که توسط مسلمانان و هم در بسیاری از کشورهای اسلامی به عنوان سالنمای مذهبی یا در مواردی سالنمای مدنی استفاده می شود. از این سالنما در بسیاری از آیین های اسلامی مانند روزه، حج، تعیین ماه های حرام، و عزاداری استفاده می شود. در زمان خلافت عمر بن خطاب، خلیفه دوم برای اداره ممالک مفتوحه با کمک دبیران ایرانی اقدام به تأسیس دیوانخانه به سبک ساسانی نمود از نخستین اقدامات دبیران ایجاد مبدأ تقویمی برای سررسید باژ و گزیه (بعدها باج و خراج و جزینه) به تقلید از مبدأ تاریخ یزدجردی بود برای همین تاریخ هجرت پیامبراکرم جایگزین تاریخ تاجگذاری شاه ساسانی شد که ۱۶ سال با هم اختلاف داشتند. گاه اجمالاً از آن بعنوان تقویم قمری نیز یاد می شود.

گذشته از جهانی شدن تقویم میلادی در بسیاری از کشورهای اسلامی و رسمی شدن تقویمی هجری خورشیدی در ایران و افغانستان، سالنمای هجری قمری سالنمای اصلی سرزمین های اسلامی بود و وقایع تاریخی در اکثر قریب به اتفاق موارد با این تقویمی ثبت می شد.

در این تقویم هر سال ۱۲ ماه دارد که هر کدام باتوجه به ماه هلالی ۲۹روزه یا ۳۰روزه هستند. ماه هلالی یک دور چرخش کره ماه بر مدار خویش بین مسافت زمانی مشاهده دو هلال ماه است که طول میانگین آن (۲۹روز و ۱۲ساعت و ۴۴دقیقه و ۲٬۷۸ثانیه) می باشد. باتوجه به طول سال قمری واقعی (جمع ۱۲ماه هلالی) برابر ۳۵۴٬۳۶۷۰۸ روز (۳۵۴روز و ۸ساعت و ۳۵٬۷۱۲ثانیه)، سال تقویم آن ۳۵۴روزه (در سال های معمولی) یا ۳۵۵روزه (در سال های کبیسه) است. ماه های این تقویم به ترتیب عبارتند از: محرم، صفر، ربیع الاول، ربیع الثانی، جمادی الاول، جمادی الثانی، رجب، شعبان، رمضان، شوال، ذیقعده، و ذیحجه.

تقویم های دیجیتال دهه 40، دهه 50 و دهه 60

در ادامه تاریخ های آنلاین دهه های چهل، پنجاه و شصت را ببینی. با کلیک روی عکس ها بزرگ شده آن را ببینید. منبع تقویم ها time.ir می باشد.

تقویم دهه 40 شمسی

تقویم دهه 40 شمسی

​تقویم دهه 50 شمسی

تقویم دهه 50 شمسی

​تقویم دهه 60 شمسی

تقویم دهه 60 شمسی

با کلیک روی عکس ها باقی ماه های سال را نیز مشاهده کنید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)