معرفی 10 نرم افزار طراحی UI و UX
سه شنبه 10/خرداد/1401 497 طراحی سایت وب سایت

معرفی 10 نرم افزار طراحی UI و UX

در طراحی رابط کاربری، طراحان با ذوق و سلیقه استانداردهای لازم برای پیاده سازی یک طرح قابل درک و در عین حال جذاب را در نظر می گیرند. در این بین برای طراحی وب سایت نیازمند ابزارهایی هستیم که این فرآیند را برایمان تسهیل کنند. برای طراحی UI به نرم افزارهای زیادی احتیاج ندارید و راستش را بخواهید ابزارهای زیادی هم وجود ندارد. در ادامه 10 نرم افزار را معرفی خواهیم کرد.

1.اسکچ

اسکچ (sketch) به عنوان یک ابزار طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری برای اکثر طراحان وب جایگزین فتوشاپ شده است. ما با آنچه که کاملا مبرهن است بحث را شروع می کنیم. بله ما در جریانیم که همه از ابزار طراحی UI وکتور کدینگ بوهمین اسکچ چیزهایی شنیده اید اما به نظر می رسد که طراحان وب زیادی هنوز برای طراحی UX و UI از فتوشاپ استفاده می کنند و به آن اعتماد دارند (و این علی رغم انتشار نسخه Adobe XD است که یک ابزار نمونه سازی و قاب مانند می باشد، یکی از افزونه های جدیدتری از Creative Cloud)

اسکچ

2.ادوب XD

adobe XD یک ابزار طراحی وب سایت است که رقیب اسکچ است دارای رابطی روشن می باشد که به شما این امکان را می دهد که به سادگی بتوانید مفهوم و یا نمونه ای را پیاده سازی کنید. ابزار طراحی برداری (وکتور) و قاب گونه ادوب، ادوب XD، مدام در حال بهتر شدن است. در سال پیش Adobe MAX را معرفی کردند که شامل نمونه اولیه صوتی می باشد. XD شامل ابزارهای نقاشی است که این ابزارها به شما امکان تعریف تعاملات غیر استاتیک و پیش نمایش های موبایلی و دسکتاپی را می دهد و ابزارهای به اشتراک گذاری نیز به منظور بازخورد درمورد طراحی مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار به شما امکان انتخاب یک سایز هنری برای یک دستگاه خاص برای شروع پروژه را می دهد و شما می توانید یک ابزار UI مشهور مانند google material design را ایمپورت کنید.

ادوب ایکس دی

3.فیگما

فیگما (Figma) به شما امکان طراحی، نمونه سازی و جمع آوری بازخورد از دیگر طراحان را می دهد.
فیگما یک ابزار طراحی رابط است که باعث می شود چندین طراح باهم همکاری کنند. این ابزار در بروزر، در ویندوز، مک و لینوکس قابل دسترسی اند و نسخه های رایگان و پولی آن نیز بسته به نوع استفاده شما در دسترس می باشند.

فیگما

4.وانت

وانت (vaunt) یک ابزار جذاب برای استخراج رنگ های غالب در یک تصویر است.
آیا می خواهید که شماتیک رنگی وب سایتتان با یک تصویر خاص همخوانی داشته باشد؟ شاید وانت به کارتان بیاید. اپ رایگان مک آن ها از یک الگوریتم خوشه بندی برای تحلیل تصاویر شما استفاده می کند و به شما این امکان را می دهد که بدانید کدام رنگ ها در تصویر غالبند، تا بتوانید از اطلاعات آن در طراحی سایت خود استفاده کنید.

وانت

5.لینک اسپلیت

لینک اسپلیت (linkspllit) انجام تست A/B را سریع و ساده می سازد.
موثرترین راه برای بهتر کردن وب سایتتان استفاده از تست A/B می باشد، تقسیم ترافیک بین دو یا چند نسخه بیشتر و دیدن اینکه کدام عملکرد بهتری دارد. این ابزار انجام این کار را خیلی ساده تر می کند. این ابزار برای ده هزار کلیک اول رایگان است و حتی برای شروع نیز نیاز به ثبت نام ندارد.

لینک اسپلیت

​6.طراح افینیتی

طراح افینیتی (Affinity tools) در آیپاد و دسکتاپ عملکردی قوی دارد.
به گفته دن وادواردز طراح محصول، “طراح افینیتی سریف از نظر بعضی ها در واقع قاتل فتوشاپ است، دلیل آن نیز واضح و مبرهن است. اولین تاثیراتی که گرفتم برای این بود که این اپ به شدت طراحی خوبی دارد و به نظر برای این ساخته شده که یک ابزار طراحی گرافیکی و وب باشد. این ابزار چندین ویژگی دارد که من خیلی از آ ن ها لذت بردم، از جمله اینکه قابل تنظیم است و لایه های آن نیز غیرمخرب است. بدین معنی که شما می توانید تصاویر با بردارهایی را بدون اینکه به آن ها آسیبی برسانید تنظیم کنید. زوم یک میلیون برابری آن نیز یک ویژگی فوق العاده است؛ این ویژگی زمانی به کار می آید که با یک وکتور آرت (Vector art) در حال کار باشید چراکه می توانید کاملا به آن نزدیک شوید. ویژگی های آندو و تاریخچه نیز بسیار به درد بخورند: افینیتی به شما این امکان را می دهد که 8000 قدم به عقب برگردید!”

افینیتی

​7.فلیر

فلیر (Flare) یک ابزار جدید برای طراحی و انیمه سازی وکتور آرت است.
فلیر یک ابزار مبتنی بر بروزر است که دو بعدی می باشد و به شما در طراحی و انیمه سازی وکتور آرت کمک می کند. هدف این ابزار روی طراحان وب و طراحان بازی گذاشته شده است، این ابزار به شما امکان کار مستقیم را می دهد و دارایی هایی دارد که در پروژه نهایی شما حضور دارند و نیاز به ریدو (Redo) را در کد از بین می برد. لذا می توانید به شدت فرآیند را ساده سازی کنید و در زمان صرفه جویی کنید. از همه بهتر دانلود آن به عنوان بخشی از جنبش اوپن دیزاین رایگان است.

فلیر

​8.ویوالدی

ویوالدی (Vivaldi) قابل تنظیم ترین بروزری است که تا بحال دیده اید.
گاهی بهترین ابزار طراحی وب می تواند چیزی به سادگی یک بروزر جدید باشد. ویوالدی یک بروزر وب قابل تنظیم و سریع است که برای کاربران قدرتمند توسط افرادی که اوپرا را راه اندازی کرده اند ساخته شده است. ویوالدی با استفاده از تکنولوژی های وب ساخته شده است. جاوااسکریپت و ری اکت نیز به منظور ایجاد رابط کاربری به همراه نود جی اس و بسیاری از مدول های NPM مورد استفاده قرار گرفته اند.

ویوالدی

9.زپلین

زپلین (zeplin) فایل های اسکچ یا فتوشاپ را تبدیل به یک اپ مک، ویندوز و یا مبتنی بر وب می سازد.
آیا تا بحال منابعی از طراحی را دیده اید که برای برنامه نویسان زحمت درست کنند؟ جیمز استیف در پاسخ می گوید: بله حتما دیده اند. “آن ها همیشه نرم افزار مشابهی را به اشتراک نمی گذارند، لذا آن مدل های حاشیه ای فتوشاپ در نهایت تبدیل به فایل هایی مسطح می شوند و ناگریز در این بین چیزهایی از بین می روند”

زپلین

1​0.فایرفاکس ریلیتی

فایرفاکس ریلیتی (FireFox Reality) یک بروز جدید به خصوص برای دستگاه های VR است.
اگر در webVR کار می کنید قطعا دوست دارید که فایرفاکس ریلیتی را بررسی کنید، یک بروزر جدید برای دستگاه هایی با واقعیت مجازی همانند وایوپورت، اوکلس و گوگل دی دریم.
این ابزار توسط موزیلا در سپتامبر جاری روانه بازار شد و از فروشگاه های وب این دستگاه ها قابل استفاده می باشد و طوری طراحی شده است که به صورت یکپارچه بین وب دو بعدی و وب سه بعدی حرکت دارد. در بین این ویژگی ها توانایی جستجوی وب با استفاده صدایتان از طریق هدست دستگاهتان نیز وجود دارد. این بروزر به صورت باز ساخته شده، و شما می توانید آن را از پیج گیت هاب فالو کنید. همچنین هولوگرام اپ VR را نیز بررسی کنید.

فایرفاکس

UI و UX در حال تغییر و تحول است

با وجود تمامی تغییر و تحولات طراحی وب برای طراحی UI و UX باید با تمامی این تغییر و تحولات ​همراه و پیگیر باشید تا بتوانید بهترین طراحی و مناسب ترین تجربه را در اختیار کاربر قرار دهید. به نظر شما از میان این ابزارها کدام گزینه ها برای رفع نیازهای کاربر و طراح مفیدتر هستند؟​درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)