کدام را ترجیح می دهید؟ نرم افزار سفارشی یا نرم افزار آماده
شنبه 15/دی/1397 1335 برنامه نویسی

کدام را ترجیح می دهید؟ نرم افزار سفارشی یا نرم افزار آماده

نرم افزار سیستمی کامپیوتری است که هدف آن به انجام رساندن اهداف از پیش تعیین شده است.

این اهداف از پیش تعیین شده می تواند بطور عمومی و یا اختصاصی باشد. معمولا نرم افراها با دو عنوان طراحی می شوند. سفارشی که مخصوص یک کسب و کار است و عمومی که نرم افزار بعنوان یک محصول ارائه می شود.
نرم افزاری که بصورت سفارشی طراحی می شوند طبیعتا از قیمت بالاتری نسبت به یک محصول نرم افزاری دارد و مدت زمان طراحی آن نیز بسیار بالاتر است.
خواسته افراد امروزی و صاحبان کسب و کارها دسترسی به یک نرم افزار جامع با بالاترین امکانات در همین لحظه و هزینه ای مقرون به صرفه است. انسان های امروزی دیگر تحمل انتظار را ندارند و دنبال چیزهای هستند که سریع و آنی در دسترسشان باشد. از این رو محصولات آماده نرم افزاری برای این گروه گزینه مناسبی است. سطح و کیفیت محصولات معمولا مشخص است و متاسفانه معدود شرکت های برنامه نویسی در ایران وجود دارند که آپدیت های مشخصی ارائه دهند.
اگر بعنوان صاحب یک کسب و کار بدنبال یک محصول متناسب با کارتان هستید باید جستجوی زیادی انجام دهید و دمو های نرم افزار را قبل از خرید مشاده کنید و این دور از ذهن نیست که نرم افزار مخصوص خود را پیدا نکنید و یک نرم افزار که تشابه زیادی به کارتان دارد را خریداری کنید و کارکرد خودتان از آن را داشته باشید.
ولی اگر نرم افزار سفارشی و مخصوص خود را پیدا نکردید، دو علت وجود دارد: یکی اینکه کار شما استاندارد مشخصی ندارد و واقعا ساخته و انحصاری خودتان است و یا اینکه در صنعت تولید نرم افزار کسی این ایده به ذهنش خطور نکرده است که مورد دوم کمتر اتفاق می افتد.
قبل از خرید نرم افزار ویژگی ها و امکاناتی که مدنظرتان است را یادداشت کنید و با سرچ در گوگل این امکانات رو تک تک بررسی کنید. این یک امر طبیعی است که هیچ نرم افزاری بصورت کامل نیست و همه چیز نسبی است و این خاصیت کل هستی است و ربطی به نرم افزار ندارد.

سفارشی سازی یک نرم افزار آماده:

در صورتی که نرم افزاری را انتخاب کردید که تشابه زیادی به خواسته شما داشت و یا شرکت مورد اعتماد خود را پیدا نمودید باید از آن تیم سوال کنید آیا این امکان را دارند مگر محصول را با اندکی تغییر برای شما سفارشی کنند.
مطمئنا جواب هایی که شرکت های برنامه نویسی به شما می دهند به دو صورت است: یکی اینکه بله امکان آن وجود دارد و یکی اینکه خیر وجود ندارد.
نه از جواب بله خوشحال شوید و نه از جواب خیر ناراحت
وقتی جواب بله است باید هزینه و زمان این تغییرات باید محاسبه شود و هر دو طرف باید ریسک این کار را بپذیرند.
و وقتی جواب خیر است کمی کار شما سخت است، شاید این جواب نشان دهنده ی این باشد که مسیرهای توسعه آن نرم افزار بسته است و شرکت برنامه ای برای تغییرات آن در حال حاضر ندارد. البته این یک جواب منطقی است چرا که فرایند تولید و طراحی نرم افزار بسیار سخت تر از آن است که تصور کنید. برای مثال ساخت یک دفتر تلفن آنلاین، یک هفته زمان ببرد ولی قطعا 2 تا 3 هفته آنالیز و 1 تا 2 ماه فرجه تست و آزمایش آن زمان خواهد برد. پس این حق را به شرکت ها بدهید که هر ویژگی و امکانی که شما بخواهید را نتوانند فوری بسازند چون ماهیت نرم افزار بغیر از ساخت، تست و آزمایش کردن آن در شرایط و زمان های مختلف است.
در نتیجه این شما هستید که تصمیم می گیرید از نرم افزارها و محصولات آماده استفاده کنید، یا نرم افزار مخصوص کسب و کار خودتان را استفاده کنید و یا برای تغییر یک محصول آماده با شرکت سازنده وارد مذاکره شوید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)