جذب سرمایه در استارت آپ ها
پنجشنبه 10/فروردین/1396 2502 دات وب

جذب سرمایه در استارت آپ ها

استارتاپ ها در جذب سرمایه چه نکته ای را باید در نظر داشته باشند

جذب سرمایه یکی از مراحل جذاب و هیجان انگیز برای استارتاپ ها است که اگر به درستی صورت نگیرد، می تواند به قیمت از دست دادن شرکت تمام شود.
یکی از کاربران وب سایت Quora اخیرا سؤالی مهم در ارتباط با جذب سرمایه توسط استارتاپ ها مطرح کرده است. او در پست خود در مورد نکات کمتر دیده شده ی حاصل از جذب سرمایه ی بسیار زیاد یا بسیار کم، پرسیده است.کوین هو، یکی از سرمایه گذاران Venture & Growth، به این سؤال این گونه پاسخ داده است:
یکی از نکاتی که استارتاپ های کوچک و بزرگ در زمان جذب و افزایش سرمایه به آن دقت نمی کنند، جذب سرمایه ی بسیار زیاد از شرکت های بزرگ است.
دریافت سرمایه ی بیشتر و ارزش پیشنهادی بیشتر توسط این شرکت های بزرگ، در نگاه اول بسیار هیجان انگیز و جذاب است. داشتن سرمایه ی زیاد به سرعت استارتاپ کمک می کند. از طرفی سرمایه گذاران که می توانند شرکت های بزرگ باشند، با پیشنهاد رقم های بالا سعی دارند عطش استارتاپ را زنده نگه دارند و مؤسسان آن را به نفوذ هرچه سریع تر به بازار ترغیب کنند.
به هر حال پس از مدتی در حدود یک یا دو سال، اکثر این استارتاپ ها رشد خوب و سریعی تجربه می کنند و گسترش آن ها دو تا سه برابر زمان جذب سرمایه خواهد بود. اما نکته ی اساسی این است که اکثر این شرکت های نوپا پس از این گسترش نیز هنوز به سوددهی کافی نرسیده اند. در این زمان آن ها به فکر افزایش سرمایه از شرکت های دیگر خواهند بود. در این شرایط، ارزش پیشنهادی قبلی و رقم سرمایه گذاری قبلی باعث می شود که اکثر سرمایه گذاران به آن ها پاسخ منفی بدهند. همین دلیل، آن ها را به سمت سرمایه گذاران قبلی سوق می دهد.
این استارتاپ ها، در مرحله ی دوم جذب سرمایه باید مقداری برابر یا بیشتر از مرحله ی اول جذب کنند. در این موقعیت، آن ها باید ارزش استارتاپ خود را بیش از آنچه هست عنوان کنند و در شرایط این چنینی، سرمایه گذاران کمی حاضر به تزریق سرمایه خواهند بود. در این شرایط، مؤسسان به سمت سرمایه گذاران قبلی خواهند رفت که آن ها نیز با پیشنهادات جدید، سعی در افزایش مالکیت خود خواهند داشت. در بدترین شرایط، کنترل شرکت نوپا از دست شما خارج می شود و حتی ممکن است مدیرعامل نیز به انتخاب سرمایه گذاران عوض شود.
بنابراین بهتر است در مراحل ابتدایی جذب سرمایه، برای افزایش مقدار پول دریافتی و ارزش تخمینی استارتاپ عجله نکنید. با افزایش دادن این مقادیر، شانس خود را برای مراحل بعد که مراحلی اساسی در شتاب گرفتن شرکت خواهند بود، از دست خواهید داد.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)