سئوالاتی رایج درباره آنتی بیوتیک ها
شنبه 14/اسفند/1395 2596 دات وب

سئوالاتی رایج درباره آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها داروهای شناخته شده ای هستند. برخی پزشکان عمومی علاقه خاصی به تجویز این داروها دارند و البته خیلی از افراد نیز همیشه این داروها را در منزل شان دارند و با کوچک ترین سرماخوردگی، خودسرانه از آنها استفاده می کنند.

درست است که آنتی بیوتیک ها برای مقابله با میکروب ها و عفونت های احتمالی موثر هستند، اما در عین حال عوارض جانبی نیز دارند و برای بیماری های ویروسی کارایی ندارند. 

اگر شما هم برای مشکلات جزئی مانند سرماخوردگی خودتان را به آنتی بیوتیک می بندید، بدانید که به بدن تان آسیب می زنید. یادتان باشد که مشکل باکتری های مقاوم با مصرف نادرست این داروها باعث پیامدهای جدی در آینده می شود. در این مطلب بیشتر در خصوص این داروها صحبت می کنیم.

چرا آنتی بیوتیک ها باعث بروز مشکلاتی در روده می شوند؟

این اثر ناخواسته که همیشه بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها بروز می کند، به دلیل سازوکار عملکرد این داروها است. در واقع آنتی بیوتیک ها به تمام باکتری های بدن که شامل باکتری های خوب روده نیز می شود، حمله می کنند. بنابراین آنها را نیز از بین برده و در عملکرد روده ها اختلال ایجاد می کنند. 
بخصوص زمانی که میزان آنتی بیوتیک های تجویزی زیاد باشد، تاثیر آن روی این باکتری های مفید نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه مشکلاتی مانند اسهال، دل درد و حالت تهوع بروز می کند. به همین دلیل توصیه می شود که آنتی بیوتیک ها را بین غذا مصرف کنید و بعد از مصرف نیز دراز نکشید. در حین مصرف آنتی بیوتیک ها میزان زیادی آب بنوشید.

آیا آنتی بیوتیک ها باعث بروز خستگی می شوند؟

خیر. داروهای آنتی بیوتیک باعث ایجاد خستگی نمی شوند. درست است که هر بار که آنتی بیوتیک مصرف می کنید احساس خستگی بیشتری دارید، اما این احساس ناشی از انرژی است که سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری و عفونت مصرف می کند. این داروها به بدن کمک می کنند تا زودتر به احیای خود بپردازند.

آیا مصرف آنتی بیوتیک ها باعث بروز اسهال می شود؟

بدون شک با تمام شدن مصرف داروها، وضعیت به حالت اول باز می گردد. اما گاهی تخریب فلور طبیعی روده (باکتری های مفید روده) باعث می شود که باکتری های بیماری زا در روده تکثیر شده و باعث بروز مشکلاتی شوند. این مشکلات با مصرف آنتی بیوتیک ها رایج هستند، اما اگر حاد باشد باعث ایجاد دل دردهای شدید می شود. اگر احساس می کنید با مصرف آنتی بیوتیک وضعیت مزاجی تان بیش از حد بهم ریخته است، پزشک را در جریان مشکل قرار دهید.

چگونه می شود عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها را کاهش داد؟

برای پیشگیری از عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها که مربوط به نابودی باکتری های خوب می شود، مهم ترین کار این است که این داروها را در دوره مناسبی مصرف کنید. به این معنی که دوره مصرف داروها باید به اندازه ای طولانی باشد که باکتری های بیماری زا را نابود کند، اما در عین حال باید به قدری کوتاه باشد که آسیبی به باکتری های خوب نزند. به عقیده متخصصان بهتر است طول مدت زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک کوتاه باشد.

چرا آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد بیماری های قارچی(میکوز) می شوند؟

آنتی بیوتیک ها نه تنها به باکتری های خوب روده حمله می کنند، بلکه تمام باکتری های مفید بدن را نیز مورد هجوم قرار می دهند. در نتیجه روی پوست و در سطح مخاط نیز تاثیر دارند. مخمرهایی که تحت تاثیر آنتی بیوتیک ها قرار می گیرند، در نقاطی که از باکتری ها خالی است تکثیر شده و شروع به رشد می کنند. به این ترتیب مشکلات قارچی نیز بروز می کند.

آیا آنتی بیوتیک ها باعث بروز آلرژی می شوند؟

برخی آنتی بیوتیک ها باعث بروز حساسیت های جدی هستند. این مسئله در خصوص پنی سیلین و سولفامیدها دیده می شود. خارش های ناشی از کهیر بلافاصله یا چند روز بعد از مصرف این داروها بروز می کنند.
دوره مصرف داروها باید به اندازه ای طولانی باشد که باکتری های بیماری زا را نابود کند، اما در عین حال باید به قدری کوتاه باشد که آسیبی به باکتری های خوب نزند
واکنش های پوستی 30 درصد عوارض جانبی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها را تشکیل می دهند. باید گفت که پنی سیلین توسط برخی پزشکان به وفور تجویز می شود. البته تمام واکنش های پوستی ناشی از واکنش های آلرژیک نیستند. بهتر است قبل از تزریق پنی سیلین حتما تست انجام شود. در صورت بروز واکنش های پوستی حتما پزشک را در جریان قرار دهید. اگر لازم باشد پزشک حتما راه درمانی دیگری پیدا خواهد کرد.

آیا پروبیوتیک ها برای مقابله با عوارض آنتی بیوتیک ها موثر هستند؟

مصرف پروبیوتیک ها به تثبیت فلور روده کمک کرده و عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهند. موثرترین این ترکیبات مربوط به خانواده لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم می شود. این ترکیبات در ماست و شیر تخمیر شده وجود دارند و در زمان مصرف آنتی بیوتیک ها توصیه می شوند. توصیه می شود از مصرف محصولات لبنی حاوی پروبیوتیک ها غافل نشوید. در صورت بروز اسهال حتما روزانه به میزان بیشتری آب بنوشید تا بدن تان دفع مایعات را جبران کند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)