ارتباط بین تلفن همراه و اختلال نقص توجه
چهارشنبه 01/دی/1395 1862 دات وب

ارتباط بین تلفن همراه و اختلال نقص توجه

دانشمندان دریافته اند که استفاده از تلفن های همراه می تواند به عنوان یک عامل محرکه برای ابتلا به اختلال نقص توجه عمل کرده و کاربران این دستگاه های هوشمند را به دردسر بیندازد.

امروزه بسیاری از افراد آخرین باری که با لپ تاپ خود به گفتگوی متنی دست زده اند یا آن را بر سر میز شام آورده اند را به یاد نمی آورند زیرا وجود تلفن های همراه هوشمند انجام این کار را برای آنها بسیار آسان تر کرده است.

اکنون که کمتر از یک دهه از معرفی اولین مدل تلفن همراه اپل یعنی آیفون گذشته است، بسیاری از کاربران تلفن های همراه هوشمند صبح خود را با چک کردن تلفن خود آغاز می کنند. علاوه بر این کاربران در طول روز نیز به راحتی می توانند به بررسی ایمیل های خود در حین بازی با کودکانشان بپردازند و به همین سرعت نیز در هنگام انجام شغل خود به دوستشان پیام های متنی ارسال کنند.

بسیاری از ما به عنوان کاربران این تلفن های هوشمند صرف نظر از آنچه که انجام می دهیم در هر ساعت با اعلاناتی درباره دریافت پیام های جدید، پست های شبکه های اجتماعی، خبرهای داغ، به روز رسانی برنامه ها و... بمباران می شویم.

شواهد حاکی از این است که همه گیر شدن استفاده از تلفن همراه در همه جنبه های زندگی ما را پریشان تر و بیش فعال تر می سازد. علاوه بر این علائم یاد شده برای توصیف اختلال عصبی شناخته شده ای تحت عنوان اختلال نقص توجه و بیش فعالی یا ADHD مورد استفاده قرار می گیرد.

با این وجود آیا استفاده بیش از حد از تلفن همراه ممکن است افرادی را که مبتلا به ADHD نیستند را نیز با نشانه هایی از این بیماری درگیر سازد یا خیر؟ محققان برای پی بردن به پاسخ این سوال به انجام تحقیقی دو هفته ای بر روی 221 دانشجوی دانشگاه بریتیش کلمبیا دست زدند.

این محققان در طی هفته اول از نیمی از دانشجو ها خواستند که تلفن همراه خود را بر روی حالت " مزاحم نشوید" قرار داده و آن را از دسترس خود خارج کنند و از نیمی دیگر درخواست کردند تا تلفن خود را بر روی حالت"هشدار" قرار داده و آن را در کنار خود قرار دهند.

در طول هفته دوم، محققان دستور العمل یاد شده را برعکس کرده و از گروه اول خواستند تا تلفن همراه خود را بر روی حالت هشدار قرار داده و گروه دوم نیز موظف شدند تا تلفن خود را بر روی حالت " مزاحم نشوید تنظیم کنند".

در نتایج حاصله از این تحقیق همه چیز به جز میزان بازماندن افراد از کار خود به واسطه تلفن همراهشان ثابت بود. بر اساس نتایج این تحقیق زمانی که افراد تلفن خود را بر روی حالت هشدار قرار می دهند ارتباطشان با دنیای اطراف به دفعات بیشتری قطع می شود.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)