این عادت 5 دقیقه ای ممکن است زندگی شما را متحول کند
يكشنبه 14/آذر/1395 1549 دات وب

این عادت 5 دقیقه ای ممکن است زندگی شما را متحول کند

زندگی شما 10% مربوط به تصمیم هایی است که برای داشتن عادات تان میگیرید و 90% مربوط به همان عادت هایی است که زندگی شما را می سازند.

در جهان امروز، نداشتن تمرکز و فراموش کردن اولویت­ های کاری به امری رایج و عادی تبدیل شده است. انگار عادت داریم که همیشه سرمان شلوغ باشد و یک عالمه کار متفرقه به غیر از کار اصلی ما وجود داشته باشد که نتوانیم تمرکز کافی داشته باشیم.

هر روز با سیل عظیمی از مشغله ­ها مواجه هستیم که ما را احاطه کرده و موجب عدم تمرکز ما برای انجام کارهایمان میشوند. کاهش متغیرهای حواس پرت کن(!) و داشتن تمرکز لازم برای انجام اولویت­ های ضروری تا حد بسیاری بر کل زندگی ما تاثیرگذار خواهد بود.

در هر کاری موفق خواهید شد، هر هدفی داشته باشید میتوانید بدست آورید، هر چه بخواهید میتوانید داشته باشید اگر و فقط اگر بتوانید تمرکز کافی بر روی خواسته تان داشته باشید.

اما چطور توی این همه شلوغی تمرکز داشته باشیم؟ شما به یک برنامه نیاز دارید…


اگر به دنبال استفاده هر چه بهتر از وقت و زمان خود هستید و می­خواهید با تمرکز بیشتر بر روزهای زندگی به اهداف و اولویت­های خود دست یابید، با به کار بردن عادت های کوچکی که تنها پنج دقیقه از زمان شما را صرف می­کند شاهد تغییرات شگرف در زندگی خود باشید.

این عادت ساده 5 دقیقه ای یک راه حل ساده و آسان است :
«فقط در 5 دقیقه اول روز تان تصمیم بگیرید زمانتان باید صرف انجام چه کارهایی شود.»


صرف تنها 5 دقیقه در هر روز برای نوشتن برنامه­ ی روز جاری یا روز بعد می تواند به شما کمک می­کند تا در مسیر اهدافتان حرکت کرده و از انجام فعالیت های بی اهمیت که زمان شما را هدر می­دهد، اجتناب کنید.

همچنین داشتن برنامه به شما کمک می­کند تا مطمئن شوید که روز خود را در جهت انجام اولویت­ هایتان سپری میکنید.

اگر میخواهید تغییرات زیادی در بهره وری تان مشاهده کنید، کافیست یک برنامه برای انجام آن در طول روز داشته باشید، اما چطور یک برنامه خوب بنویسید؟

در اینجا چند راهنمایی برای نوشتن هر چه بهتر یک برنامه مفید ذکر شده است :

نکته اول، برای انجام کاری که دوست دارید برنامه­ ریزی کنید

هر روز، برای انجام کاری که به آن علاقه دارید زمانی اختصاص دهید و در این زمینه برنامه­ ریزی داشت باشید. حتی اگر تنها پنج دقیقه برای انجام این کار زمان داشته باشید.

یک برنامه روتین برای انجام کار مورد علاقه خود داشته باشید، مثلا نقاشی، کتابخوانی، تمرین آلت موسیقی، فیلم دیدن یا هرکاری که دوست دارید و انجام آن حس خوبی به شما میدهد را در طول روز برای انجام آن یک برنامه داشته باشید.

اگر هر روز وقتی را به انجام موضوعات مورد علاقه خود اختصاص دهید شاهد تغییرات مثبتی در زندگی خود و حتی افرادی که با آنها زندگی می­کنید مشاهده خواهید کرد.

نکته دوم ​، اطمینان حاصل کنید در زندگی اولویت های اصلی خود را دنبال می­ کنید

نوشتن برنامه به شما کمک می­کند تا برای انجام آنچه واقعا در زندگی برایتان مهم است، تمرکز کافی داشته باشید. همانطور که برنامه خود را تنظیم می­کنید، مطمئن شوید که زمان مناسب را برای انجام اولویت­های خود اختصاص می ­دهید.

اگر متوجه شدید که ماه به ماه، در حال فاصله گرفتن از ایده­ آل­ ها و اولویت­بندی­ های خود هستید و برنامه شما معطوف به موارد نه چندان ضروری گشته است زمان آن فرا رسیده که فعالیت­ های خود را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید. با دقت برای زمان خود برنامه ­ریزی کنید و اگر متوجه شدید که از اولویت­هایتان فاصله گرفته­ اید برنامه تان را سریعا تغییر دهید تا در راستی اولویت هایتان حرکت کنید.

برای مثال اگر وزن ایده آل، اولویت شماست، پس بیرون رفتن به صرف شام در فست فود نباید جزئی از برنامه تان باشد. اگر برنامه های غذا خوری در طول هفته داشته باشید از اولویت ها و ارزش هایتان در زندگی فاصله خواهید گرفت، پس بهتر است برنامه تان را بر اساس اولویت ها و ارزش های خودتان بنویسید.

سپس دوباره زندگی و برنامه خود را ارزیابی کنید و به گونه­ای برنامه جدید را طراحی کنید که با نگاهی واقع­گرانه اولویت­هایتان را انتخاب کرده باشید.

نکته سوم​، وظایف مشابه را در کنار هم دسته بندی کنید

هنگامی که برای انجام فعالیت­های خود برنامه­ ریزی می­کنید کارهای مشابه را که نیاز به اقدامات یکسان در موقعیت مشابه دارند را کنار هم دسته بندی کنید.

این کار به شما کمک می­کند تا زمان کمتری را صرف رفت و آمد برای انجام فعالیت مشابه کنید که به افزایش بهره وری و بازدهی شما کمک می ­کند.

مثلا اگر در طول روز قرار است خرید کنید، ماشین را به کارواش ببرید و به دوست تان سر بزنید، تمام این وظایف خارج از منزل را کنار هم قرار دهید تا با یکبار رفت و آمد بتوانید آن ها را انجام دهید.

در مورد کارهای روزانه خود دقت کنید و آنها را به گونه­ای دسته بندی کنید تا در وقت و زمان خود صرف جویی کرده و زمان کمتری را به رفت و آمد بیهوده اختصاص دهید.

نکته چهارم ​، یک چهارچوب زمانی برای خود تعیین کنید

تعیین یک چهارچوب زمانی می­تواند بسیار مفید باشد چرا که باعث می­شود به طور چشم­گیری تلاش خود را افزایش دهید. هنگامی که برنامه ­ریزی می­کنید یک محدودیت زمانی برای انجام وظایف خود مشخص کنید.

اگر احساس کنید یک فعالیت باید در یک بازه زمانی انجام شود این احساس باعث می­شود تا از به تعویق انداختن آن اجتناب کنید و اقدام فوری در این زمینه انجام دهید. یکی از راه های افزایش بازدهی تعیین ضرب العجل یا به قولی Deadline (خط پایان) برای خواسته­ ی خود می­باشد.

استفاده ازاین روش بسیار ساده می­تواند کمک قابل توجهی به شما در انجام کارها با تمرکز بیشتر و صرف زمان کمتر کند.
پس برای هر وظیفه مهم تان، یک زمان مشخص پایان قرار دهید.

نکته پنجم، از گام­ های کوچک برای رسیدن به اهداف بزرگ در برنامه روزانه خود استفاده نمایید

به منظور پیشرفت منظم در رسیدن به اهداف بزرگ از اهداف و گام­ های کوچک استفاده کنید. هر روز، اهدافی را که شما را به رویاهایتان نزدیک می­کند در نظر بگیرید و به دنبال برآوردسازی اهداف کوچک در جهت رسیدن به اهداف بزرگ باشید.

برنامه­ ریزی برای انجام فعالیت­های اولویت بندی شده کار بسیار ساده و آسانی است، که در عین حال می تواند باعث تغییر زندگی شما شود. زمانی که برای زمان خود برنامه­ ریزی می­کنید تمرکز بیشتری برای انجام اولویت­ های خود خواهید داشت، که موجب می­شود زندگی پربارتری داشته باشید.

هر چه مهارت شما در نوشتن یک برنامه مناسب، بیشتر شود شاهد نتایج بهتری در زندگی خود خواهید بود. برنامه­ ریزی یک تمرین بسیار ساده است که نتایج مفید و شگفت­ آوری خواهد داشت.

پس از همین الان شروع کنید، برنامه امروز یا فردایتان را بنویسید؛ تمام این 5 نکته را در برنامه تان لحاظ کنید و در طول روز سعی کنید طبق برنامه تان پیش بروید و به کارهای که خارج از برنامه تان هستند نپردازید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)