کارمزد تراکنش خرید کارتی چقدر است؟
دوشنبه 05/تیر/1402 455 دات وب

کارمزد تراکنش خرید کارتی چقدر است؟

اجرای بخشنامه اصلاح نظام کارمزد تراکنش های خرید کارتی از 4 تیر

بانک مرکزی در راستای کارآمدتر شدن شبکه پرداخت الکترونیکی و ارتقای سطح خدمات به کاربران، اصلاحاتی را در نظام کارمزد تراکنش خرید این شبکه اعمال و شیوه نامه جدید را ابلاغ کرده است که از روز 4 تیرماه 1402 به شکل گام به گام و برای پذیرندگان منتخب فاز اول اجرایی خواهد شد.

بر اساس این بخشنامه که با هدف برقراری تعادل و توازن میان "خدمات دریافت شده" و "هزینه های ارائه سرویس و تضمین پایداری زیرساخت های شبکه پرداخت الکترونیکی" تنظیم شده است؛ دارندگان دستگاه های کارتخوان (پذیرندگان) بخشی از کارمزد تراکنش های خرید را پرداخت می کنند.

در نظام جدید کارمزدی، پذیرندگان برای تراکنش های کمتر از شش میلیون ریال، مبلغ ثابت 1200 ریال و برای تراکنش های بالاتر، 2 صدم درصد مبلغ خرید را تا سقف حداکثر 40000 ریال به عنوان کارمزد پرداخت می نمایند. خاطر نشان می سازد علیرغم تقبل پرداخت قسمتی از کارمزد شبکه پرداخت توسط پذیرندگان محترم، همچنین بخش عمده این کارمزدها توسط شبکه بانکی تامین خواهد شد.

شایان ذکر است مطابق جدول زمانی اجرای این بخشنامه، بجز صنوفی همچون نانوائی ها، سوپر مارکت ها، جایگاه های سوخت گیری، واحدهای درمانی و ...، نظام جدید کارمزد برای مابقی پذیرندگان از 4 تیر ماه اجرایی می گردد. زمان اجرای کارمزد برای اصناف مستثنی شده در گام نخست هم، متعاقبا اعلام خواهد شد.

لیست تفصیلی صنوف مستثنی شده در گام نخست به شرح زیر است:

 • نانوایی ها
 • سوپرمارکت ها و فروشگاه های محصولات غذایی و خواروبار فروشی
 • داروخانه ها، بیمارستان ها و خدمات درمانی
 • جایگاه های سوخت اتوماتیک و فروشندگان سوخت
 • فروشگاه های تجهیزات ساخت کاردستی و صنایع دستی هنری
 • حمل و نقل درون و حومه شهر، تاکسیرانی و کرایه اتومبیل
 • مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان
 • روزنامه فروشی ها و دکه های روزنامه
 • دفتر خدمات مخابراتی محلی و راه دور
 • انجمن ها و اتحادیه های مدنی، اجتماعی و موسسات خیریه
 • فروشگاه محصولات رسانه ای، کتاب، روزنامه، فیلم، موسیقی
 • عوارض راه، پارکینگ، پارکومتر و گاراژ
 • وجوه دولتی، قوه قضاییه و شرکت های خدماتی (آب، برق، گاز)

میزان کارمزد پرداختی پذیرنده از تراکنش ها چه مقداری می باشد؟

با توجه به نظام جدید کارمزد ابلاغی از سوی بانک مرکزی، میزان کارمزد پرداختی پذیرنده به شرح جدول ذیل می باشد:

مبلغ 1,200 ریال ثابت برای تمامی تراکنش های تا سقف 6 میلیون ریال

دو ده هزارم 0,0002 مبلغ تراکنش های بالاتر از سقف 6 میلیون ریال تا سقف 40,000 ریال

کارمزد

آیا طرح جدید کارمزد فقط مشمول پایانه های کارتخوان فروشگاهی می باشد؟

خیر، درگاه پرداخت اینترنتی، کیوسک های پرداخت و همچنین برنامک های موبایلی که در آن عملیات پرداخت از طریق اتصال به درگاه پرداخت اینترنتی می باشد نیز در زمره پرداخت های اینترنتی بوده و مشمول پرداخت کارمزد توسط پذیرنده می گردد.

در صورت مسدودی حساب، مبلغ کارمزد به چه صورت برداشت خواهد شد؟

در صورتی که برداشت کارمزد بنا به هر دلیلی از حساب مشتری مقدور نباشد، بانک پذیرنده موظف است به میزان وجوه کارمزد، دستور مسدودی روی حساب پذیرنده ایجاد نماید.

کارمزد پرداختی پذیرنده از تراکنش های قبض و شارژ چه مقدار می باشد؟

پرداخت کارمزد توسط پذیرنده صرفاً برای تراکنش های خرید می باشد و تراکنش های قبض و شارژ مشمول پرداخت کارمزد توسط پذیرندگان نمی باشند.

نحوه کسر مبلغ کارمزد از حساب به چه صورت می باشد؟

بانکها موظف هستند در هنگام واریز اصل مبلغ تراکنش ها به حساب پذیرنده، همزمان با واریز اصل وجه تراکنش، کارمزد مربوطه را به صورت همزمان و در قالب ردیف صورتحسابی مجزا از حساب پذیرنده کسر نمایند.

آیا صنف من شامل کارمزد می گردد؟

گام های اجرائی برای دریافت کارمزد شامل سه مرحله می باشد که در مرحله اول از 21 خرداد 1402 آغاز گردیده و شامل 85 درصد صنف ها خواهد گردید و مابقی صنف ها طی گام های 2 و 3 که متعاقبا زمان بندی آن توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد مشمول پرداخت کارمزد توسط پذیرنده خواهند شد.

در حال حاضر صنف هایی از قبیل جایگاه سوخت، سوپر مارکت، نانوایی و .. مشمول پرداخت کارمزد نمی باشند لیکن در گام های 2 و 3 مشمول پرداخت کارمزد توسط پذیرنده خواهند شد.

صنف من مشمول کارمزد در مرحله اول نبوده ولی مبلغ کارمزد از من کسر می گردد؟

در صورتیکه صنف کسب و کار شما با نام فروشگاه مندرج در رسید کارتخوان مغایر می باشد نسبت به اصلاح صنف خود از طریق برقراری تماس با مرکز پشتیبانی کارتخوان (ثبت شده برروی برچسب کارتخوان) یا مرکز ارتباط شرکت به پرداخت ملت به شماره 27312731-021 کلید 2 اقدام فرمایید. منبع

کارمزد تراکنش های خرید کارتی از 9 آبان

کارمزد دستگاه پوز 1402، کارمزد کارت به کارت، کارمزد کارت کشیدن در دستگاه پوز، پیگیری تراکنش آسان پرداخت، حداقل تراکنش کارتخوان بانک ملت، کارمزد کارتخوان چیست، کارمزد کارت به کارت، مالیات کارتخوان

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)