نحوه ساخت NFT و خرید NFT
دوشنبه 11/اردیبهشت/1402 375 دات وب

نحوه ساخت NFT و خرید NFT

توکن NFT مخفف Non-Fungible Token است. و یک دارایی دیجیتال تعویض نا پذیر می باشد. NFT ها در واقع یک کالای کلکسیونی و لوکس در فضای دیجیتال به حساب می آیند.

توکن غیر قابل تعویض و یا غیر مثلی چیست؟

توکن های مثلی مانند ارزها می باشد. مثلا یک دلار همیشه یک دلار است، می توان یک اسکناس یک دلاری را با هر اسکناس یک دلاری دیگری معاوضه کرد. اما توکن های غیر مثلی که به آن NFT گفته می شود خاص و بی مانند هستند. به این معنی که: نمی توان یک توکن غیر مثلی را با یک توکن غیر مثلی دیگر تعویض کرد زیرا هر کدام ارزش خود را دارند و با هم یکی نیستند. به عبارتی دیگر، هر NFT امضای دیجیتال مختص به خود را دارد که امکان تعویض و برابری دو NFT را با یکدیگر غیر ممکن می سازد.

nft

در ادامه به تعریف برخی از واژه ها در شناخت NFT می پردازیم:

قابل تعویض (Fungible): به دارایی هایی که تمام واحد های آن مشابه و هم ارزش هستند گفته می شود. یعنی می توان آن ها را با هم مبادله کرد.

تعویض ناپذیر (Non Fungible): به دارایی هایی که واحد های آن ارزش های متفاوت و منحصر به فردی دارند گفته می شود. مانند آثار یک نقاش که هر کدام با هم تفاوت دارند. مثلا در تمام دنیا فقط یک تابلو از نقاشی مونالیزا وجود دارد که توسط داوینچی خلق شده است. و با هیچ نسخه ی دیگری از آن قابل مقایسه و تعویض نیست.

توکن بی همتا: مانند توکن NFT، که نمایانگر یک دارایی دیجیتال تعویض ناپذیر است. مانند مجموعه های کلکسیونی.

بازار توکن بی همتا: بازاری که افراد برای خرید و فروش توکن های بی همتا به آن مراجعه می کنند. Rarible، Opensea و Super Rare نمونه هایی از این بازار هستند. که در ادامه به ساخت توکن در بازار Rarible خواهیم پرداخت.

تاریخچه ان اف تی

تاریخچه ی توکن های NFT

می توان ایده ی این توکن ها را متعلق به هال فینی دانست. او ایده ی کارت تجارت ارز دیجیتال که اصول زیربنای NFT حال حاضر می باشد را مطرح کرد. اولین بار در سال 1993 این ایده را بیان کرد و سه ویژگی مهم برای چیزی که در ذهن داشت در نظر گرفت که این ویژگی ها عبارتند از: مالکیت انحصاری، کمبود قابل تعریف و منشاء مشخص. این ویژگی ها تا به امروز نیز از ارکان مهم NFT ها می باشد. به صورت کلی می توان ویژگی های NFT ها را اینگونه بیان کرد: (تفاوت آن ها با ارز دیجیتال نیز در این ویژگی ها می باشد)

 • بی همتایی و منحصر به فرد بودن
 • غیر قابل تقسیم بودن
 • قابل انتقال بودن
 • مالکیت انحصاری

در سال 2015 اولین NFT تحت عنوان اتریوم به بازار دیجیتال ارائه شد. در سال 2017 دو پروژه بسیار مهم، کریپتوپانک و کریپتوکیتی به صورت جدی تری راه اندازی شدند. سپس NFT ها تا سال 2019 تا حدود زیادی غیر فعال شدند، که نشان دهنده ی احساسات نزولی بازار بود. بازار های NFT مانند، Opensea و Nifty Gateway توانسته اند بیشترین حجم معاملات را نسبت به بازار های دیگر رمز ارزها به خود اختصاص دهند.

7 ویژگی شاخص NFT ها

 • در دسترس بودن NFT در شبکه بلاک چین و مشهود بودن سوابق مالکیت
 • به عنوان انواع کلکسیون قابل جمع آوری بودن
 • قابلیت وثیقه گذاری برای دریافت وام های پی تو پی
 • کاربردی بودن در بازی های Play-to-Earn
 • قابلیت استفاده از آن به عنوان کوپن دیجیتالی در کیف پول ها
 • قابل استفاده به عنوان حق عضویت در یک مجموعه (مانند مجموعه Bored Apes Yacht Club)
 • استفاده از NFT به عنوان اکسسوری مجازی (Virtual Accessories)

کاربرد NFT

کاربرد NFT ها

این توکن ها در همه جا از جمله، دارایی های حقیقی و مجازی، بازی های کامپیوتری، هنر، احراز مالکیت، هویت و ... کاربرد دارند. درواقع از توکن ها برای دیجیتالی کردن هر چیزی می توان استفاده کرد. می توان اینگونه بیان کرد که توکن NFT راهی برای منحصر به فرد کردن یک اثر (آثار هنری، املاک، مستغلات و...) با کمک تکنولوژی بلاکچین می باشد. اگر وسایل قدیمی و آنتیک دارید مثلا یک عتیقه و یا ساعت قدیمی، می توانید آن را به یک توکن NFT تبدیل کرده و به فروش برسانید. در بعضی مواقع خرید و فروش برخی اقلام ممکن نیست، اما توکن های NFT این مشکل را حل کرده اند برای مثال شما می توانید برخی از اقلام بازی های خود مثلا یک سلاح را به توکن تبدیل کرده و بفروشید.

روش محاسبه ی ارزش توکن غیر مثلی

فاکتور های تاثیر گذار بر ارزش یک توکن غیر مثلی شامل موارد زیر است:

 • تاریخچه ی مالکیت (Ownership History)
 • کاربری و استفاده (Utility)
 • ارزش آتی (Future Value)
 • ریسک نقد شوندگی (Liquidity Premium)

نحوه ساخت NFT و خرید NFT و فروش توکن NFT

از مزایای مهم این پلتفرم گستردگی انواع NFT می باشد که در اختیار کاربران قرار می گیرد. ثبت نام در سایت ها بسیار ساده می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. در مرحله ی اول و ابتدایی، یک کیف پول اتریوم نیاز دارید. به این دلیل که توکن های NFT با واحد اتریوم خرید و فروش می شوند. مانند کیف پول های Coinbase Wallet، Metamask، Trust Wallet و ...
 2. در مرحله ی بعد باید اتریوم را از یک صرافی معتبر خریداری نمایید و به کیف پول خود منتقل کنید.
 3. سپس فروشگاه هایی که در آن ها NFT ها خرید و فروش می شوند را شناسایی کرده و کیف پول خود را به آن فروشگاه متصل کنید.

اتصال کیف پول به حساب Rarible

از میان گزینه ها باید روی Connect Wallet کلیک کنید، سپس اینکه بالای 11 سال سن دارید را تایید کرده تا حساب به کیف پول شما متصل گردد. (برای اتصال به این سایت از IP ایران نمی توانید استفاده کنید، به همین دلیل به یک VPN نیاز دارید.

ساخت توکن NFT

پس از اینکه کیف پول خود را به سایت Rarible متصل کردید، می توانید فایل های دیجیتالی خود را به NFT تبدیل کرده و به فروش برسانید برای این کار با کلیک روی دکمه ی Create، فایل جدیدی را با عنوان توکن غیر قابل تعویض در این سایت عرضه نمایید. در مرحله ی بعد از بین شبکه هایی که این پلتفرم از آن ها پشتیبانی می کند، یکی را که قصد دارید تا توکن خود را روی آن ایجاد کنید انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که قبل از انتخاب شبکه، حتما مقداری از توکن بومی آن شبکه خریداری کنید تا بتوانید کارمزد آن را پرداخت نمایید. مثلا اگر قصد دارید که توکن خود را روی شبکه اتریوم بسازید حتما مقداری ETH داشته باشید. میزان کارمزد اتریوم از سایر شبکه ها بیشتر است.

هزینه ی ساخت NFT در Rarible کاملا رایگان است اما برای هر تراکنش که در آن انجام می شود میزان 5/2% از خریدار و 5/2% از فروشنده کارمزد دریافت می کند. در مراحل بعد در این سایت می توانید ویژگی هایی که برای توکن خود در نظر گرفته اید را وارد کنید. مثلا ویژگی هایی نظیر قیمت، مشخصات و قابلیت ها و امتیاز ها. توجه داشته باشید که این داده ها را به درستی وارد کنید زیرا امکان تغییر و ویرایش این اطلاعات وجود ندارد. در این پلتفرم می توانید تعداد توکن های خود را مشخص کنید. برای این کار می توانید از گزینه ی یک یا چند نسخه استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر چه قدر یک توکن کمیاب تر باشد ارزش آن بیشتر می گردد. پس بهتر است از هر اثر هنری خود تنها یک نسخه ساخته و به فروش برسانید.

کسب درآمد از NFT و تبلیغات آن

چگونه توکن خود را در سایت Rarible بفروش برسانید؟

ابتدا کیف پول خود را به این پلتفرم وصل کنید، سپس با زدن گزینه ی My Account می توانید به صفحه شخصی خود رفته و NFT های خود را مشاهده کنید. در مرحله ی بعد هر آیتمی که قصد فروش آن را دارید انتخاب کرده و با زدن گزینه ی Put On Sale آن را در مارکت Rarible لیست کنید. می توانید قیمت خود را براساس اتر و یا دای (DAI) مشخص کنید. در مرحله ی نهایی باید رمز تاییدی که برای کیف پول خود مشخص کردید را وارد و سپس معامله را امضا نمایید. در این پلتفرم سه گزینه برای تعیین قیمت وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 • قیمت ثابت: با انتخاب این گزینه توکن خود را با قیمتی در بازار قرار می دهید که هرکس با پرداخت آن، خرید خود را انجام دهد.
 • حراج به موقع: با انتخاب این گزینه توکن شما به فردی فروخته خواهد شد که بالاترین پیشنهاد را بدهد. در این نوع فروش می توانید بازه ی زمانی مشخصی را برای آغاز و پایان فروش مشخص نمایید.
 • حراج باز: در این روش، توکن شما به صورت باز برای مناقصه نمایش داده خواهد شد، بدین صورت هر فردی در هر زمانی می تواند پیشنهاد قیمتی خود را ارئه دهد و شما نیز می توانید آن را قبول و یا رد کنید.

گرون ترین NFT

گران ترین NFT جهان

توکن Everydays: The First 5000 Days (هر روز: 5000 روز اول)، تا کنون به عنوان گران ترین توکن جهان شناخته شده است، که متعلق به مایک وینکلمن است که اولین اثر هنری کاملا دیجیتالی است که در خانه حراج کریستیز به فروش رسید. این اثر متشکل از 5000 تصویر می باشد.

آینده توکن های NFT چگونه پیش بینی می شود؟

به دلیل جدید بودن آن ها، پیش بینی آینده ی آن بسیار زود می باشد. اما به گفته ی اکثر کارشناسان تا 5 سال آینده، بازار توکن ها رشد مثبتی خواهد داشت. با این وجود لازم به ذکر است که اگر می خواهید وارد دنیای توکن های NFT شوید بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید و همه ی سرمایه ی خود را در این بازار قرار دهید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)