ChatGPT نمی تواند جایگزین برنامه نویسان باشد
دوشنبه 07/فروردین/1402 556 برنامه نویسی

ChatGPT نمی تواند جایگزین برنامه نویسان باشد

ChatGPT یک مدل است که به آن آموزش داده شده تا دستورالعمل را در یک موضوع و خبر دنبال کند و پاسخی دقیق ارائه دهد. این مدل با استفاده از بازخورد انسانی و فیدبک کار می کند. بطور ساده؛ از اطلاعات موجود کمک می گیرد تا پاسخ کامل را بسازد. چیزی شبیه دستیارهای هوشمند مثل سیری و گوگل اسیستنت که با هوش مصنوعی کار می کنند.

چت GPT چیست؟

GPT مخفف "تبدیل پیش تمرینی مولد" Generative Pre-training Transformer است.
مدل های مولد نوعی از مدل های یادگیری ماشینی هستند که می توانند داده های جدید مانند متن، تصویر یا گفتار تولید کنند. ChatGPT، یک ربات چت هوش مصنوعی که توسط OpenAI و هوش مصنوعی توسعه یافته است. از زمانی که سازنده ربات OpenAI آن را به صورت رایگان منتشر کرد، علاقه زیادی به این ربات ایجاد شده و توسعه دهندگان در حال بررسی میزان اعتماد به درستی داده های آن ها هستند.

چت بات هوش مصنوعی ChatGPT با قابلیت نوشتن انشا یا مدل یادگیری ماشینی Stable Diffusion با قابلیت ایجاد عکس است. این چت بات ها از یک سری مدل های زبانی استفاده می کنند که از حجم گسترده ای از داده ها برای ایجاد عباراتی شبیه به عبارات نوشته شده توسط انسان بهره می برند.

ربات، جایگزین موتورهای جستجوگر

تمام تلاش سازندگان ChatGPT ارتقای دنیای اطلاعات و تکنولوژی است. بنظر می رسد آن ها قصد نابودی موتورهای جستجوگر را ندارند. گوگل سال ها به عنوان بهترین موتور جستجوگر در بین مردم شناخته شده است، اما امروزه در رقابت سرسخت با این ربات قرار گرفته است؛ زیرا این ربات قابلیت پاسخ گویی به تخصصی ترین سوالات انسان ها را دارد و می تواند مکالمات را به نوشته تبدیل کند!

البته به علت پشتیبانی مایکروسافت از این ربات و قابلیت کدخوانی در برنامه نویسی امکان جایگزینی آن در برخی از موارد وجود دارد. طبق نظر افراد متخصص در این حوزه، استفاده از موتور جستجوگر و ربات ها بصورت مکمل می تواند کمک بسیاری کند.

ربات هوش مصنوعی

آیا ChatGPT جایگزین انسان می شود؟

در واقع احتمال جایگزینی ربات ها بجای انسان، اتفاقی دور به نظر می رسد؛ زیرا هیچ برنامه ساختگی نتوانسته هوش هیجانی یک انسان را داشته باشد. چت بات ها نمی توانند متون کپی رایتینگ و منحصربه فرد ایجاد کنند؛ مثلاً از معایب بزرگ ChatGPT، عدم توانایی آن برای نوشتن متن با موضوعات مرتبط به قبل از سال 2021 است.
یا در تلاشی دیگر در وب سایت CNET که در طرحی آزمایشی، مقالاتی توسط هوش مصنوعی نوشته و منتشر کرده است. این مقالات اشتباهات پایه بسیار زیادی داشته اند و هر چهار ماه یک بار به ناچار یک ویراستار انسانی آن ها را بازنگری و بازنویسی کرده است.

البته می دانیم که حضور ربات ها بی فایده نیست، این ابزارها می توانند به انسان هایی که قادر به نوشتن بخشی از مقاله نیستند، کمک کنند تا پیش نویس متن را سریع تر و راحت تر بنویسند. این ربات علاوه بر مقاله، در برنامه نویسی نیز مهارت دارد، اما بنظر می رسد رضایت فعالان این حوزه را جلب نکرده است.

ویتالیک بوترین یک نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادایی، بنیانگذار و خالق اتریم است. ویتالیک از سال 2011 وارد انجمن بیت کوین شده است. او در درجه اول به عنوان یک نابغهٔ جوان در اتریوم، دومین پلتفرم رمزارز ارزشمند و شناخته شدهٔ جهان بعد از بیت کوین، شناخته می شود.
او معتقد است در حال حاضر، هوش مصنوعی با جایگزین شدن با برنامه نویسان انسانی فاصله زیادی دارد.
ChatGPT از پردازش زبان طبیعی، نوعی هوش مصنوعی پیشرفته، برای پاسخگویی سریع استفاده می کند. در میان بسیاری از موارد استفاده از آن،ChatGPT همچنین می تواند برای جستجوی کد خاصی استفاده شود که می تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا برنامه هایی را مخصوص بلاک چین ها یا سایر نرم افزار بنویسند.


آیا می توان ChatGPT را دانلود کرد؟

با ورود به برنامه های مختلف مانند گوگل استور، بازار و مایکت اپلیکیشن هایی تحت عنوان chatgpt وجود دارند، اما هیچ کدام از آن ها واقعی نیستند. در واقع تنها راه دسترسی به این تکنولوژی هوش مصنوعی، وارد شدن به صفحه وب آن است. بنابراین بهتر است فریب تبلیغات را نخورید.

کاربردها جی پی تی چت chatgpt در چه زمینه هایی است؟

چهار نمونه از کاربردهای chatgpt را در ادامه بررسی می کنیم.


1- معامله ارزهای دیجیتالی

به جهت این که chatgpt قدرت تجزیه و تحلیل بالایی دارد، به کمک آن می توان به سودهای کلانی رسید. با کمک این برنامه می توان به یک دید کلی و ارزش لحظه ای از هرکدام از آن ارزهای دیجیتالی رسید. البته اگر به دنبال یک تحلیل حرفه ای هستید، بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

2- کمک به برنامه نویسان و طراحان گرافیک

این ربات می تواند گزینه مناسب برای نوشتن کد جدید یا استفاده از کدهای از پیش نوشته شده برای برنامه نویسی به حساب می آید. از آن جاییکه توانایی تحلیل عکس دارد، می تواند به کمک طراحان گرافیک نیز بیاید.

3- نوشتن مقاله، محتوا و داستان

chatgpt برای نویسندگان و محتوا نویسان بسیار امکان ویژه ای به شمار می رود. برای استفاده از آن تنها عنوان داستان یا محتوای خود را وارد فضای آن می کنید. پس از این مرحله، با مجموعه ای از ایده ها برای نوشتن داستان و مقاله روبرو خواهید شد. البته بهتر است پس از نوشتن داستان با کمک این ربات، نوشته خود را از نظر احساسی ویرایش کنید؛ زیرا یک ربات هوش مصنوعی قادر به درک هیجانات و احساسات نیست.

سئو و بهینه سازی صفحات سایت

4- کمک به شغل های تکرار پذیر

رانندگی، صندوقداری، پاسخگویی مشتریان، امور بانکی، وکالت و... از انواع مشاغلی هستند که در بازه مشخصی فعالیت می کنند. همه اصول و قواعد از پیش تعیین شده و تکرار پذیر است. ربات ها و هوش مصنوعی می تواند جایگزین انسان در این مشاغل شود. استفاده از انسان ها در این حوزه ها می تواند به بخش های مدیریتی و ایده پردازی در روند تسهیل امور تغییر کند.

شرکت هوش مصنوعی DoNotPay نخستین ربات وکیل جهان را طراحی و ایجاد کرده است.

ربات برنامه نویس

چرا ChatGPT نمی تواند جایگزین برنامه نویسان شود؟

در حوزه هایی که برنامه نویسی به طور اصولی نیاز دارد، ChatGPT نمی تواند جایگزین برنامه نویسان باشد. در زیر هفت دلیل برای این ادعا آورده شده است:

دلیل اول:

برنامه نویسان توانایی حل مسائل ریاضی و منطقی پیچیده را دارند، در حالی که ChatGPT نمی تواند به همین اندازه توانایی حل مسائل پیچیده را داشته باشد.

دلیل دوم:

برنامه نویسان قادر به طراحی و پیاده سازی سیستم های بزرگ و پیچیده هستند، که این کار با ابزارهایی همچون زبان های برنامه نویسی، محیط های توسعه و سایر ابزارهای مرتبط انجام می شود. این توانایی در ChatGPT موجود نیست.

دلیل سوم:

برنامه نویسان می توانند تجربه کاری خود را در پروژه های قبلی به کار بگیرند و در طراحی و پیاده سازی سیستم های جدید استفاده کنند. ChatGPT نمی تواند از تجربه کاری پیشین استفاده کند.

دلیل چهارم:

برنامه نویسان قادر به تحلیل و پیش بینی نیازهای کاربران هستند و می توانند سیستم هایی را طراحی کنند که بهترین تجربه کاربری را فراهم می کنند. این قابلیت در ChatGPT موجود نیست.

دلیل پنجم:

برنامه نویسان قابلیت ارتباط با سایر اعضای تیم توسعه را دارند و می توانند به صورت گروهی در پروژه ها کار کنند. ChatGPT نمی تواند به همین اندازه با دیگران ارتباط برقرار کند.

دلیل ششم:

برنامه نویسان قادر به استفاده از ابزارهای کنترل نسخه هستند، که به آن ها اجازه می دهد تا کدهای خود را در زمان واقعی پیگیری کنند و بهبود دهند. ChatGPT نمی تواند از ابزارهای کنترل نسخه به همین اندازه استفاده کند.

دلیل هفتم:

برنامه نویسان قادر به پیاده سازی روش های بهینه سازی برای کدهای خود هستند، که این کار باعث افزایش کارایی و عملکرد سیستم ها می شود. ChatGPT نمی تواند این کار را به همین اندازه بهینه و قوی انجام دهد.

محدودیت chatgpt در ایران

تمامی برنامه هایی که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند، در کنار مزایای فراوان، معایبی نیز دارند. آشنایی کامل با معایب این ابزارها به ما در راستای استفاده صحیح از chatgpt کمک خواهد کرد. ربات چت GPT نیز دارای یک سری محدودیت ها است. البته به نظر می رسد که این محدودیت برای ساکنین ایران بیشتر از کشورهای دیگر باشد. چند نمونه از این محدودیت ها عبارت است از:

پرداخت هزینه برای نسخه های پیشرفته تر:

استفاده از نسخه اولیه رایگان است، اما برای به دست آوردن نسخه پیشرفته آن بایستی مبلغی را پرداخت کنید. این مبلغ در حال حاضر چیزی در حدود 3 میلیون دلار برای یک ماه است. علاوه بر هزینه بالا این ربات در کشورهای دیگر، در ایران نیز بسیار گران به نظر می رسد.

محدودیت سرور:

از آن جایی که سرورهای این ربات محدود است، گاهی ممکن است برای شما خطای پر بودن ظرفیت ارسال شود. البته این مشکل قابل حل شدن است. فقط کافیست چند دقیقه صبر کنید تا دسترسی شما به این ربات آزاد شود.

عملکرد با زبان انگلیسی:

برای استفاده از chatgpt بایستی به یک سطح نسبی از زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. البته می توانید این مرحله را با کمک مترجم های آنلاین به راحتی بگذرانید.

حرف آخر

هوش مصنوعی آن چنان با سرعت بالایی درحال تکامل است که نمی توانیم در مورد تأثیرات بلندمدت آن روی زندگی بشر اظهارنظر کنیم. پی بردن به توانایی های بالقوه هوش مصنوعی، تنها در حین تکامل آن در آینده امکان پذیر خواهد بود.
مشاغلی که جایگزینی انسان با هوش مصنوعی در آن ها امکان پذیر نیست، نیازمند برخی از ویژگی های مختص انسان مثل همدردی و خلاقیت هستند؛ اما احتمالاً در آینده هوش مصنوعی در مشاغلی که تنها باید یکسری کارهای روتین و تکراری انجام شود، جای انسان را خواهد گرفت.
با کمک ربات های هوشمند می توانید کارهای خود را با سرعت و دقت بیشتری به اتمام برسانید.


درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)