مصوبه طرح صیانت باطل شد
سه شنبه 05/بهمن/1400 386 تحلیل و بررسی

مصوبه طرح صیانت باطل شد

خبرگزاری تسنیم: عیسی زارع پور وزیر ارتباطات گفت: هیچ کس منکر قانون مند شدن فضای مجازی نیست اما طرح فعلی که کلیاتش تصویب شد، ایرادات جدی دارد و ما تلاش می کنیم که آن ها برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در توضیح جلسه هیئت رئیسه درباره تصمیم گیری در خصوص طرح صیانت، گفت: در این جلسه هیئت رئیسه مجلس پس از استماع دیدگاه های رئیس کمیسیون مشترک و نیز معاون قوانین مجلس، ایرادات این معاونت را به رأی گیری طرح فضای مجازی وارد دانست.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: با توجه به این که هم اکنون جلسات صحن علنی مجلس به صورت 3شیفته به بررسی لایحه بودجه اختصاص دارد هرگونه تصمیم گیری درباره ادامه بررسی طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» به بعد از بررسی بودجه موکول می شود.

به گزارش تسنیم کمیسیون مشترک مجلس درباره طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی در جلسه روز سه شنبه سوم اسفندماه کلیات طرح مذکور را تصویب کرده بود که پس از آن معاونت قوانین مجلس در نامه ای به رئیس کمیسیون ویژه طرح حمایت از حقوق کاربران اعلام کرده بود که بر اساس قانون آئین نامه داخلی مجلس، رأی گیری کمیسیون ویژه و تصویب کلیات غیرقانونی است، پس به علت تخلف از مفاد صریح قانون، تصمیم گیری شتاب زده عملاً باطل می شود.

لازم به ذکر است؛ طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی در جریان نشست علنی ششم مرداد ماه سال جاری خانه ملت مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با توجه به پیشنهاد تعدادی از نمایندگان برای بررسی این طرح بر اساس اصل 85 قانون اساسی، با مصوبه نمایندگان روند تصویب این طرح به کمیسیون ویژه ارجاع داده شد.

بر اساس اصل 85 قانون اساسی «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می نماید به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آن ها با مجلس خواهد بود.»

بنابراین با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیونی ویژه با محوریت کمیسیون فرهنگی بررسی می شود و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال و در صورت تأیید، به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

این طرح طی ماه های گذشته با انتقادات زیادی مواجه شده است. کمیسیون مربوطه تأکید می کرد که به ابهامات و انتقادات پاسخ خواهد داد با این حال برآوردی از فضای افکار عمومی نشان می دهد که منتقدان در طیف های مختلف همچنان ابهامات مهمی درباره آن دارند.

190 نماینده خواستار بازگشت طرح صیانت به صحن علنی شدند


پیش از این جلیل رشیدی کوچی نماینده مرودشت در مجلس در گفت وگو با تسنیم، از ارسال نامه جمعی از نمایندگان به هیئت رئیسه به منظور بازگشت طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به جلسه علنی خبر داده بود.

طبق تبصره دو ماده 167 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی چنانچه پانزده نفر از نمایندگان تقاضای لغو رسیدگی طرح یا لایحه طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی را تا قبل از تأیید شورا ی نگهبان از مجلس داشته باشند این تقاضا در همان جلسه اعلام و در جلسه بعد طبق ماده (165) آیین نامه داخلی مطرح می گردد و درصورت تصویب این تقاضا، رسیدگی به لایحه یا طرح طبق آیین نامه داخلی ادامه می یابد.

منبع تسنیم

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)