ایزو 4217 و موارد استفاده از آن در برنامه نویسی
يكشنبه 22/مرداد/1402 192 برنامه نویسی

ایزو 4217 و موارد استفاده از آن در برنامه نویسی

ایزو 4217 چیست؟

ایزو 4217 (به انگلیسی: ISO 4217) یک استاندارد بین المللی است که کدهای سه حرفی انگلیسی مربوط به یکای پول کشورهای مختلف را بر اساس سازمان بین المللی استانداردسازی (ایزو) تعریف می کند.

هر کشوری یک واحد استاندارد پولی دارد که گوگل در قالب ISO4217 آن را شناسایی می کند. واحد پولی رسمی ایران نیز ریال بوده که با کد IRR مشخص شده و استفاده می شود. همانطور که می دانید واحد پولی غیر رسمی به نام تومان نیز رایج بوده و ممکن است خیلی از فروشگاه های اینترنتی از تومان استفاده کنند. اخیرا گوگل به بررسی این استاندارد می پردازد و و سایت هایی که واحد پولی آن ها استاندارد نیست را خطا شناسایی می کند.

اگر برنامه نویس هستید در نظر داشته باشید که باید در سایت های فروشگاهی، برنامه نویسی ها مانند حسابداری آنلاین و رابط های مالیاتی مانند سامانه مودیان نیز به این نکات توجه کنید.

خطای Invalid ISO 4217 currency code در سرچ کنسول گوگل و سایت ها فرشگاهی وردپرسی

اخیرا گوگل از واحد پول تومان ایراد گرفته و خطای Invalid ISO 4217 currency code را در سرچ کنسول نمایش می دهد، حالا این سوال برای بسیاری از افراد پیش آمده است که چرا با این خطا مواجه می شوند.

در ایران واحد پولی استاندارد طبق ISO4217 ریال هست ولی ممکن است اغلب سایت ها از تومان یا حتی ممکن است از هزار تومان استفاده کرده باشند که در این حالت این خطا را دریافت می کنند.

بطور مشخص در تنظیمات ووکامرس ما واحد پولی انتخاب می کنیم و اغلب برای راحت تر بودن واحد تومان را انتخاب می کنیم. در این حالت در تنظیمات اسکیما سایت IRT ثبت شده و این IRT باعث خطای فوق می شود. در صورتی که اگه ریال انتخاب کنیم واحد پول در تنظیمات اسکیما IRR ثبت می شودو خطایی دریافت نخواهید کرد. بنابراین برای حل این مشکل در سایت های وردپرس و ووکامرس باید واحد پول را ریال تنظیم کنید.

واحد پول IRT استاندارد نیست و باید IRR باشد

روش بعدی که بهترین گزینه است استفاده از افزونه ووکامرس فارسی نسخه جدید است که این مشکل در آن برطرف شده است. شما با نصب نسخه جدید افزونه ووکامرس فارسی با این مشکل مواجه نخواهید شد.

تبدیل واحدهای پولی کشورها در گوگل شیتس

جدول واحد ها و ایزو 4217


کشورکد
ایرانIRR
کانادا (دلار کانادا)CAD
آمریکا (دلار آمریکا)USD
اماراتAED
ترکیهTRY
اروپاDEM
ژاپنJPY

در ادامه می توانید از اینجا لیست کشور ها را مشاهده کنید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (0)