آنچه در این صفحه می خوانیم

مشاوره کسب و کار

حضور مشاوران در کسب و کار به ما کمک می کند تا در اموری که تخصص لازم رو نداریم، چراغ راه ما باشند و در هزینه های زمانی و مالی صرفه جویی شود.

هزینه ای که بابت مشاوره پرداخت می کنید را بعنوان سرمایه گذاری در کسب و کارتان حساب کنید.
در نگاه اول بهترین مشاور کسب و کار و روند نرم افزار ها کسانی می توانند باشند که با کسب و کار شما آشنا بوده و تجربه انجام آن کار را داشته و با دانش و تخصصی که در این زمینه دارند پس از تجزیه و تحلیل کسب و کار، نقاط قوت و ضعف کسب و کار را به شما نشان دهند و در ادامه با همفکری و تجربه خود، نقاط ضعف را پوشش داده و برنامه های لازم برای فروش بهتر و موفقیت در کار را ارائه دهند.
اما در واقع ممکن است کارمند شما یا کسی که کار اصلی را انجام می دهد مشاور خوبی باشند. در کنار او کسی که تجربه های دیگری دارد می تواند آینده ای از کار شما را بواسطه مشاغل دیگر پیش بینی کرده و در سیستم سفارشی شما جای دهد.

می دانید که آغاز یک تجارت و کسب و کار، کار ساده ای نیست مخصوصا زمانی که از کسب و کار اینترنتی بدون هیچ سرمایه ای صحبت می‌ کنیم. خطرات و چالش‌ های خود را دارد. چه با پس انداز خود این کار را انجام دهید و چه اینکه پولی در اختیار نداشته باشید.

واضح است که راه اندازی کسب و کار همه ی مشکلات را برطرف نمی کند. برای رشد یک تجارت و بیزینس، بدون هیچ گونه بودجه و تامین مالی، یا مجبورید شنا کنید و یا غرق شوید. باید بسیار خلاق باشید و بتوانید به صورت بسیار حرفه ای پیش بروید تا بتوانید مدیر موفقی باشید و متوجه شوید که چگونه کسب و کار خود را با هزینه کمتر و اتومات راه اندازی و اداره کنید.

مشاوران کسب و کار شامل:

 1. مشاوره برندینگ
 2. مشاوره بازاریابی
 3. مشاوره فروش
 4. توانمند سازی کارکنان

تیم دات نرم افزار در بخش روند های سیستمی و نرم افزار های کاربردی هر بخش کسب و کارتان اعم از: تولیدی، انبارداری، معرفی محصول، فروش و مدیریت داخلی می تواند به شما مشاوره و خدمت ارائه کند.

اما پیشنهاداتی برای شروع یک کسب و کار وجود دارد که می توانید از آن بهره مند شوید. قبل از شروع کسب و کار خود به این سوالات پاسخ دهید.

انگیزه شما از راه اندازی یک کسب و کار جدید چیست؟

قبل از هر چیز، بیایید با خودمان صادق باشیم و ببینیم چرا می خواهیم کسب و کار جدید راه بیندازیم.

واقعاً می خواهید در این کسب و کار جدید چه کنید؟

نمی توانیم فعلاً یک شرکت تاسیس کنیم و بعد بنشینیم و فکر کنیم که با این شرکت چه می توان کرد. یا اساسنامه ای تنظیم کنیم و همه ی فعالیت های قابل تصور را در آن فهرست کنیم که اگر روزی تصمیم به کاری گرفتیم محدودیتی نداشته باشیم!

با ایجاد کسب و کار جدید چه ارزشی ایجاد می کنید؟

فراموش نکنید که ارزش چیزی است که مشتری حاضر باشد به خاطر آن پول پرداخت کند. در غیر این صورت شاید شما یک کار خیر انجام داده باشید اما کسب و کاری بنا نکرده اید.

چه کسی قرار است به شما پول بدهد؟

حتما قبول دارید که خروجی هر کسب و کاری، نهایتا توسط بازار آن، سنجیده می شود. ما و شما نمی توانیم یک کسب و کار جدید ایجاد کنیم و وقتی که دیدیم مردم حاضر نیستند خدمات را خریداری کنند، بگوییم ما تلاش کردیم، ولی جامعه قدر ما را نمیدانست! بازار، معیار نهایی سنجش ارزشی است که ما برای مردم ایجاد می کنیم.

آیا صنعتی را که می خواهید در آن فعالیت کنید، می شناسید؟

بد نیست قبل از اینکه در یک صنعت مشغول به فعالیت شوید، تحلیلی استراتژیک از آن صنعت هم داشته باشید. همچنین بهتر است مطالعه و دانش کافی داشته باشید.

تا چه حد با مسائل مالی مرتبط با راه اندازی کسب و کار آشنا هستید؟

بسیاری از کارآفرینان، میانه ی خوبی با بحث های مالی ندارند. بحث مالی هم، صرفاً به تامین سرمایه محدود نیست. بلکه بیشتر به فهم درست از پول و سرمایه و مدیریت سرمایه باز می گردد. اکثر کارآفرینانی که نمی توانند سرمایه گذاران خصوصی یا دولتی را جذب ایده ی خود کنند، به فرض جذاب بودن و عملی بودن ایده، احتمالاً از ناآشنایی با پول و سرمایه رنج می برند.

برخی از مفاهیمی که باید در ابتدای راه اندازی کسب و کار به خوبی و به شکل عمیق درک کنیم، موارد زیر هستند:

 1. سرمایه در گردش
 2. هزینه های جاری
 3. مزایا و معایب واگذاری سهم به دیگران
 4. تفاوت سود اسمی و سود واقعی
 5. تفاوت مکانیزم های مختلف رشد مالی
 6. مزایا و معایب وام های کوتاه مدت و بلندمدت
 7. ساختار هزینه
 8. نقدینگی
 9. مفروضات و ریسک های مالی

پرسش و پاسخ

پاسخ سوالات شما پیرامون مشاوره کسب و کار

تجربه کاری حرفه ای و موفق از کسب و کارهای قبلی و معرفی آنها به شما به عنوان مرجعی از تخصص و مشاوره خود
داشتن سابقه همکاری و مشاوره با شرکت های مختلف
ارائه راهکار ها و استراتژی های بروز و متناسب با کسب و کار و بودجه شما
مشخص نمودن خطرات و چالش های احتمالی و ارائه راهکار های موفقیت کسب و کار
داشتن دانش ، تجربه و اطلاعات کافی در زمینه ی کسب و کار های مختلف و بازار مشتریان آن ها
تعامل و همکاری مستمر با شما و سازمان شما
یک فایل پی دی اف مطابق با خواسته و نیاز شما ارائه می شود و می توانید طبق آن عمل کنید.

در بلاگ دات نرم افزار بیشتر دربارۀ مشاوره کسب و کار بخوانید

برای مطالعه مقالات بیشتر در این حوزه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.